
Faroski kantaduri, muško pjevačko društvo s otoka Hvara, nastupa ovaj tjedan u Čileu u sklopu turneje pod nazivom "Za križem s Hrvatima Južne Amerike" kojom želi povezati iseljenike s domovinom.
U utorak su u gradu Punta Arenasu održali koncert dalmatinskih klapskih pjesama, a u srijedu koncert sakralne glazbe "Za križem".
"Suze radosnice nisu rijedak prizor u publici, dapače", kaže Baldo Stančić, tajnik udruge Faroski kantaduri, za Hinu.
Koncert je održan u Hrvatskom domu u Punta Arenasu, gradu u koji su hrvatski emigranti počeli stizati brodovima iz Dalmacije krajem 19. stoljeća.
"Na ovoj turneji nismo ni bili svjesni koliko naš dolazak znači našim iseljenicima, odnosno njihovim potomcima", napominje Stančić.
U Južnoj Americi živi oko milijun Hrvata. Faroski kantaduri nastupili su prethodnih dana u argentinskim gradovima Buenos Airesu, Chovetu, Rosariju i Cordobi. Nakon Punta Arenasa nastavit će s turnejom u glavnom gradu Santiago de Chileu gdje će sudjelovati i na misi na Cvjetnicu prije nego što se vrate u Hrvatsku.
Ovo je prvi nastup Faroskih kantadura u Južnoj Americi, ali nadaju se da nije i posljednji.
"Ne možete ostati indiferentni na toliku količinu emocija koju nam publika u Južnoj Americi šalje", kaže Stančić. "Pretpostavljamo da je razlog velika nostalgija i čežnja za Hrvatskom, ali i činjenica da nemaju baš često prigodu prisustvovati ovakvim i sličnim događajima u svojoj 'drugoj domovini", dodaje.
Ove godine obilježava se 60 godina kontinuiranog organiziranog klapskog pjevanja u Starome Gradu na Hvaru i 30. obljetnica od prve izvedbe koncerta Za križem. Također i 100. obljetnica smrti Ivana Vučetića, hrvatskog emigranta koji je u Argentini osmislio univerzalni sustav uzimanja otisaka prstiju koji je pomogao policiji u rješavanju zločina.
To je potaknulo Faroske kantadure da zapjevaju pred Hrvatima u Argentini i Čileu, zemljama s najbrojnijom hrvatskom zajednicom u Južnoj Americi. Ključnu ulogu u pokretanju tog projekta imala je Karen Bauk iz Cordobe.
Kantaduri njeguju glazbeno nasljeđe svjetovnog i religioznog karaktera pa za sebe kažu da njeguju napjeve nastale "od oltara do konobe".
Ranije su nastupali na festivalima u SAD-u, Kanadi, Francuskoj, Italiji, Njemačkoj, Španjolskoj, Grčkoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Belgiji i Egiptu.
Motivi njihovih gostovanja su različiti. Nastupaju na festivalima, poglavito sakralne glazbe, manifestacijama i promocijama Hrvatske.
"A često, kao i u ovom slučaju, motivacija je povezivanje domovine i iseljenika", kaže Stančić.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.
Ključne riječi:
Podijelite
Povezane vijesti
Otvorena izložba "Dragi Lastane!" povodom 70. godina "Modre laste"
- 05 studenoga 2024
- 2 minute