KODEX.hr

KODEX.hr

Nova istraživanja otkrivaju razlog crvenog Marsa

Foto: Pixabay

Dosad se znanosti činilo sasvim jasnim zašto Mars svijetli hrđavo crveno: mineral hematit, koji je raspoređen po njemu, smatrao se glavnom bojom planeta. Ali sada je međunarodni tim to pobliže proučio i došao do drugačijeg zaključka: Usporedba brojnih podataka pokazuje da na Marsu prevladava još jedan mineral, objašnjavaju istraživači u časopisu "Nature Communications": ferihidrit.

Ovo je također crvenkasti željezni oksid, ali za razliku od hematita sadrži vodu, rekli su. Nastao je pretvorbom željeza u vlažnom, hladnom okruženju u ranoj fazi planeta.

Za studiju, tim je rekreirao marsovsku prašinu i koristio podatke s kamera više Marsovih svemirskih sondi i rovera. Postoje naznake "da je Mars zahrđao vrlo rano u svojoj povijesti - u vrijeme kada je tekuća voda još uvijek bila široko rasprostranjena", kaže Europska svemirska agencija ESA, iz koje dolazi mnogo podataka studije. Ferihidriti se obično brzo stvaraju u prisutnosti hladne vode.

Istraživači su stvorili nekoliko replika Marsove prašine u laboratoriju stvarajući sićušna zrnca prašine od raznih željeznih oksida. Zatim su analizirali uzorke koristeći iste tehnike koje koriste svemirske sonde, uspoređujući spektre svjetlosti koje odbijaju minerali, piše portal n-tv.de.

"Otkrili smo da mješavina ferihidrita i bazalta, vulkanske stijene, najbolje odgovara mineralima na Marsu koje su promatrale svemirske sonde", rekao je glavni autor Adomas Valantinas, koji je prvotno proveo istraživanje na Sveučilištu u Bernu, a sada na Sveučilištu Brown u Providenceu (SAD).

"Naša studija pokazuje da su za stvaranje ferihidrita na Marsu morali biti prisutni i kisik - bilo iz atmosfere ili drugih izvora - i voda, koja može reagirati sa željezom", dodao je Valantinas.

"Ti su uvjeti bili vrlo različiti od suhog, hladnog okoliša modernog Marsa."

Sada istraživači s nestrpljenjem čekaju sonde koje će na Zemlju donijeti uzorke Marsa.

"Koliko god su nova otkrića uzbudljiva, shvaćamo da se naši rezultati ne mogu potvrditi sve dok uzorke s Marsa trenutno ne prikupi NASA-in rover Perseverance. Kada ih dobijemo natrag, moći ćemo definitivno testirati je li naša teorija o ferihidritu točna", rekao je koautor Jack Mustard, također sa Sveučilišta Brown.

Prema Valantinasu, misija koja donosi ove uzorke na Zemlju nije planirana prije 2030-ih.

Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.