Dvoje znanstvenika IRB-a dobitnici su prestižnih potpora Europske organizacije za molekularnu biologiju
- Kodex
- 21 siječnja
- 2 minute

Koji su mehanizmi u genima odgovorni za razvoj višestaničnih organizama poput ljudi? Hoće li kukci preživjeti klimatske promjene i kako to utječe na očuvanje bioraznolikosti? Dvoje znanstvenika s Instituta Ruđer Bošković (IRB) upravo su dobili prestižne potpore Europske organizacije za molekularnu biologiju (EMBO) kako bi pronašli odgovore na ova pitanja.
Dr. sc. Damir Baranašić i dr. sc. Jelena Bujan s IRB-a su među deset vrhunskih istraživača u Europi kojima je dodijeljena ovogodišnja potpora, zahvaljujući kojoj će na IRB-u uspostaviti nove istraživačke grupe, zaposliti mlade istraživače i nabaviti sofisticiranu opremu za istraživanje vrućih tema u bioinfomatici i ekologiji
EMBO je krovna znanstvena organizacija u području molekularne biologije koja okuplja preko 2.100 vodećih znanstvenika iz Europe, ali i svijeta. Svake godine EMBO odabire mlade i perspektivne znanstvenika iz područja biologije i dodjeljuje im vrijedne financijske potpore kako bi im pomogao u osnivanju vlastitih laboratorija. Ove godine dvoje znanstvenike iz Hrvatske našlo se u ovom probranom društvu uz kolege iz Češke, Estonije, Grčke, Poljske i Portugala, piše na službenom webu Instituta Ruđer Bošković.
Jedan od ovogodišnjih dobitnika je i dr. sc. Damir Baranašić koji se nakon poslijedoktorata na Imperial College u Londonu, zaposlio u Laboratorij za računalnu biologiju i translacijsku medicinu pri Zavodu za elektroniku na IRB-u. Zahvaljujući potpori EMBO-a, dr. Baranašić će na IRB-u osnovati istraživački tim koji će proučavati kako su se jednostanični organizmi tijekom evolucije pretvorili u kompleksne, višestanične oblike života poput ljudi. Iako se dugo smatralo da je evolucijski napredak rezultat pojave novih gena, suvremena istraživanja pokazuju da su ključnu ulogu igrale promjene u načinu na koji se postojeći geni uključuju i isključuju.
Kako bi razumio ovu složenu biološku enigmu dr. Baranašić i njegov tim kombinirat će laboratorijske eksperimente s umjetnom inteligencijom kako bi identificirali "prekidače" u DNA koji su omogućili tu evolucijsku preobrazbu.
Druga hrvatska dobitnica s IRB-a, dr. sc. Jelena Bujan proučavat će otpornosti kukaca na ekstremne toplinske valove uzrokovane klimatskim promjenama. Ovi sićušni organizmi ključni su za ekosustave jer oprašuju biljke, recikliraju hranjive tvari i služe kao hrana za mnoge druge životinje. No, ekstremni toplinski valovi, koji su sve učestaliji zbog klimatskih promjena, mogli bi im ozbiljno ugroziti opstanak.
Dr. Bujan će u istraživanju koristi interdisciplinarni pristup koji povezuje ekologiju, klimatologiju i fiziologiju kako bi odgovorila na ključno pitanje: hoće li kukci preživjeti sve češće i intenzivnije toplinske ekstreme? Koristeći 3D termalno snimanje okoliša, njezin tim će analizirati kako mikrostaništa i ponašanje mrava, kao modelnih kukaca, pomažu u njihovom preživljavanju na visokim temperaturama. U suradnji s kolegicom dr. Cleom Denamiel će razviti visokorezolucijske klimatske modele koji predviđaju intenzitet i učestalost toplinskih valova na Mediteranskim otocima.
"Ponosan sam što je dvoje naših znanstvenika dobilo prestižnu potporu EMBO-a, što potvrđuje izvrsnost njihova rada i značaj IRB-a u europskoj znanstvenoj zajednici. Potpora će im omogućiti osnivanje novih grupa i suradnju na europskoj razini. U ostvarivanju svojih ambicioznih istraživačkih ciljeva imat će podršku IRB-a. Čestitam im na uspjehu i želim im puno uspjeha u daljnjem radu!" rekao je dr. sc. David M. Smith, ravnatelj IRB-a.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.
Ključne riječi:
Podijelite
Hrvatski satelit CroCube poslao prve snimke Hrvatske iz svemira
Povezane vijesti
Europski znanstvenici: Prosječna temperatura u 2024. prijeći će prag od 1.5 stupnja
- 07 studenoga 2024
- 1 minuta