KODEX.hr

KODEX.hr

Zašto je Uskrs uvijek nedjeljom?

Foto: EPA/GEORGI LICOVSKI

Uskrs je namijenjen proslavi radosne vijesti o Isusovom uskrsnuću, a događa se na kraju Velikog tjedna, koji počinje na Cvjetnicu i završava na Veliku subotu, a sastoji se od sedam dana prije Uskrsne nedjelje.

Dani Velikog tjedna nisu se promijenili u novijoj tradiciji: Uskrs uvijek pada u nedjelju, a standardna je definicija da Uskrs pada u prvu nedjelju nakon punog Mjeseca koji se javlja na ili nakon proljetnog ekvinocija.

Ove je godine ta nedjelja 20. travnja, ali kako se mijenja lunarni kalendar, mijenja se i datum Uskrsa, a blagdan se povijesno može održati nedjeljom između 22. ožujka i 25. travnja.

Zašto je Uskrs uvijek nedjeljom? To je dugogodišnja tradicija. Prema Kraljevskom muzeju Greenwich u Londonu, "do 8. stoljeća nove ere, nije postojala jedinstvena metoda za određivanje datuma Uskrsa."

Ipak, očiti odgovor zašto je Uskrs nedjeljom leži u Svetom pismu: Evanđelja kažu da je Isus uskrsnuo prvog dana u tjednu, a to je nedjelja, podsjeća Time.

Tijekom vladavine Rimskog Carstva postala je formalnost da kršćani slave Uskrs nedjeljom. Godine 325. naše ere, slavljenje Uskrsa nedjeljom postalo je službenije kada je Nicejski sabor, koji je sazvao rimski car Konstantin, odredio da se Uskrs treba slaviti prve nedjelje nakon prvog punog mjeseca nakon proljetnog ekvinocija.

Od tada je metoda zamišljena na Koncilu postupno postala prihvaćena, a Uskrs se uvijek slavio nedjeljom u ožujku ili travnju.

Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.