Francuska agencija za civilno zrakoplovstvo DGAC rekla je zrakoplovnim kompanijama da prilagode svoje rasporede, uključujući i onaj u pariškoj zračnoj luci Charles de Gaulle, jednom od najprometnijih čvorišta u Europi, prisiljavajući prijevoznike da otkažu letove.
Air France, najveća francuska zrakoplovna kompanija, priopćila je da je prilagodila svoj red letenja, bez iznošenja detalja, ali da zadržava puni red letenja na dugim relacijama.
British Airways, u vlasništvu IAG-a, koristio je veće zrakoplove kako bi ublažio poremećaje.
Ryanair je objavio da je bio prisiljen otkazati 170 letova u četvrtak i petak, što je utjecalo na više od 30.000 putnika.
"Europske obitelji ponovno su žrtve štrajka francuskih kontrolora leta", rekao je izvršni direktor Ryanaira Michael O'Leary. "To nema smisla i krajnje je nepravedno prema putnicima iz EU-a i obiteljima koje idu na odmor", dodao je.
Easyjet je priopćio da će otkazati 274 leta tijekom četvrtka i petka.
Štrajk se odvija paralelno s početkom europskih ljetnih praznika, jednog od najprometnijih turističkih razdoblja u godini.
Drugi po veličini sindikat kontrolora leta u Francuskoj, UNSA-ICNA, priopćio je da njegovi članovi štrajkaju zbog stalnog nedostatka osoblja, zastarjele opreme i toksične kulture upravljanja. Još jedan sindikat USAC-CGT rekao je da DGAC ne shvaća frustraciju koju osjećaju kontrolori.
"DGAC ne uspijeva modernizirati alate koji su ključni za kontrolore zračnog prometa, iako i dalje tvrdi da su dostupni svi potrebni resursi", priopćio je UNSA-ICNA.
"Sustavi su na izdisaju, a agencija (kontrole zračnog prometa) stalno traži više od svog osoblja kako bi nadoknadila poteškoće", dodaje se.
DGAC nije odmah odgovorio na zahtjev da komentira zabrinutosti sindikata. Njihove pritužbe odražavaju nezadovoljstvo koje su izrazili kontrolori leta u Sjedinjenim Državama zbog zastarjele infrastrukture, dramatičnog nedostatka osoblja i neispravne tehnologije.
Francuski ministar prometa Philippe Tabarot nazvao je zahtjeve sindikata neprihvatljivima.
DGAC je zatražio od zrakoplovnih kompanija da otkažu svaki četvrti let u i iz pariških zračnih luka te gotovo polovicu letova iz glavnog grada u petak. Drugdje je od zrakoplovnih kompanija zatraženo da smanje letove za 30 do 50 posto, pri čemu je jug zemlje posebno pogođen.
"Unatoč ovim preventivnim mjerama, očekuju se poremećaji i značajna kašnjenja u svim francuskim zračnim lukama", rekla je agencija, pozivajući putnike da promijene svoje letove ako su u mogućnosti.
Luxair Luxembourg Airlines upozorila je da su "dodatna kašnjenja i promjene rasporeda mogući na drugim odredištima, pošto preusmjeravanje zračnog prometa i ograničenja kapaciteta mogu uzrokovati domino efekte u cijeloj mreži".
O'Leary iz Ryanaira pozvao je Europsku komisiju, izvršno tijelo Europske unije, da reformira službe kontrole zračnog prometa EU-a kako bi se osiguralo odgovarajuće osoblje u najprometnijim razdobljima i zaštitili preleti tijekom nacionalnih štrajkova.