Postignut je nakon što je Von der Leyen otputovala u Škotsku na razgovore s Trumpom kako bi pogurala teške višemjesečne pregovore Bruxellesa i Washingtona.

Sporazum uključuje carine od 15% na robu iz EU-a koja ulazi u SAD i predviđa da EU kupi značajne količine američke energije i vojne opreme.

Također predviđa ulaganja EU-a u SAD u iznosu od 600 milijardi dolara, rekao je Trump novinarima.

"Mislim da je ovo najveći sporazum ikad postignut", rekao je Trump novinarima nakon jednosatnog sastanka s von der Leyen koja je rekla da se carina od 15 posto "odnosi na sve".

"Imamo dogovor između dva najveća gospodarstva na svijetu i to je veliki dogovor. Golemi dogovor. On će donijeti stabilnost. Donijet će predvidivost", istaknula je. 

Osnovnu carinu od 15 posto mnogi u Europi će smatrati lošim ishodom u usporedbi s početnom europskom ambicijom da se ispregovara međusobna nulta stopa, no ona je i dalje bolja od 30-postotne stope od koje se strahovalo.

Sporazum je vrlo sličan onome koji su SAD i Japan postigli prošli tjedan.

"Dogovorili smo da će carine....na automobile i sve drugo bili 15 posto", rekao je Trump. No, ta se carina neće primjenjivati na željezo i aluminij koji će se kao i dosad cariniti s 50 posto.

Bilo je mnogo nesigurnosti oko toga hoće li razgovori rezultirati dogovorom. Trump je prijetio Europskoj uniji carinama od 30% na europski uvoz od 1. kolovoza.

Američki predsjednik, koji nastoji preurediti globalno gospodarstvo i smanjiti desetljećima gomilane američke trgovinske deficite, dosada je uspio postići sporazume s Velikom Britanijom, Japanom, Indonezijom i Vijetnamom.