KODEX.hr

KODEX.hr

Rutte se sastaje s Trumpom u Bijeloj kući

Foto: Hina

Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte sastaje se s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u Bijeloj kući, javlja njemačka agencija DPA. Razgovor će fokusirati na očekivanja Washingtona od summita NATO-a u srpnju, a naročito američki zahtjev za ubrzanim povećanjem europskih obrambenih sposobnosti.

Očekuje se da će Rutte i Trump također raspraviti rastuće napetosti unutar saveza nakon manjka potpore zemalja članica za američku vojnu kampanju protiv Irana. Iako sastanak za Ruttea predstavlja priliku da ublaži napetosti uoči summita, viši američki dužnosnici preispituju odnos Washingtona prema NATO-u, nazivajući stavove saveznika sramotnima. Evo što je Rutte rekao za Fox News uoči sastanka s Trumpom:

‘‘Ako pogledate brojke ulaganja koje zemlje NATO-a sada ulažu u vlastitu obranu, one su zapanjujuće. Jačaju se linije obrane, ulaganjem u obranu Sjedinjene Države postaju sigurnije, ali time se potiču i saveznici u NATO-u da više ulažu u svoju obranu. Brojke su ogromne, postoji velika obrambena dividenda u smislu radnih mjesta i gospodarstva koja dolazi iz ovoga, sve zahvaljujući vodstvu Donalda Trumpa.‘‘

Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.