KODEX.hr

KODEX.hr

Nova njemačka vlada donijela zakone za ograničavanje useljavanja

Foto: EPA/CHRISTOPH SOEDER

Njemačka vlada je na svojoj sjednici u srijedu donijela odluku o pooštrenju useljeničkih zakona koji se odnose na spajanje obitelji i ubrzano stjecanje državljanstva, čime nastavlja svoj pravac striktne useljeničke politike.

„Promjene su potrebne kako bi jasno dali do znanja da se useljenička politika Njemačke mijenja“, rekao je novi ministar unutarnjih poslova i inicijator zakonskih promjena Alexander Dobrindt (Kršćansko-socijalna unija, CSU).

Spriječiti ilegalnu migraciju

Dobrindt je rekao kako je današnji dan „odlučujući dan kada je u pitanju smanjenje ilegalne migracije“.

„Glavni cilj ovih mjera je rasterećenje prihvatnih kapaciteta gradova i općina ali i ukidanje ‚pull faktora' koji Njemačku čine atraktivnom za useljavanje“, rekao je Dobrindt.

Nacrti zakona se odnose na ukidanje mogućnosti spajanja obitelji za osobe koje uživaju tzv. supsidijarnu zaštitu i ukidanje, nedavno uvedene, mogućnosti stjecanja njemačkog državljanstva već nakon tri godine legalnog boravka u Njemačkoj.

„Stjecanje njemačkog državljanstva mora stajati na kraju, a ne na početku procesa integracije useljenika“, rekao je Dobrindt.

Ukidanje „pull faktora“

Zabrana spajanja obitelji za oko 380.000 osoba sa supsidijarnom zaštitom, od čega su većina državljani Sirije, trebala bi trajati dvije godine.

Trenutačno je na snazi pravilo po kojem, na temelju ovog pravila, do 12.000 osoba godišnje može useliti u Njemačku. Radi  se o članovima uže obitelji osoba sa supsidijarnom zaštitom.

Ovaj oblik zaštite dobivaju osobe kojima nije priznato individualno pravo na azil, ali zbog nesigurne situacije u zemlji porijekla ne mogu biti protjerani.

Druga mjera je ukidanje ubrzanog stjecanja njemačkog državljanstva, koje je omogućila posljednja socijaldemokratsko-zeleno-liberalna vlada, a koje strancima koji pokažu uspjehe u procesu integracije omogućava stjecanje njemačkog državljanstva već nakon tri godine boravka.

Od sada će biti moguće stjecanje državljanstva tek nakon pet godina boravka. Do posljednje reforme zakona o državljanstvu bilo je potrebno u Njemačkoj boraviti osam godina prije nego što se podnese zahtjev za upis u njemačku knjigu državljana.

Udar na ljudska prava

Oporba iz stranaka Zeleni i Ljevica je žestoko kritizirala zakonske promjene nove vlade tvrdeći da onemogućavaju integraciju stranaca koji već žive u Njemačkoj.

Organizacija za zaštitu ljudskih prava Amnesty International je demokršćansko-socijaldemokratsku vladu Friedricha Merza optužila da promjenama zakona krše ljudska prava izbjeglica.

„Za desetke tisuća izbjeglica je spajanje obitelji posljednji tračak nade i važan aspekt za inkluziju u njemačko društvo“, stoji u priopćenju Amnesty Internationala.

Dobrindt je rekao kako je kritika oporbe i nevladinih organizacija „očekivana“, ali da su mjere za smanjenje neregulirane migracije potrebne kako bi se spriječila daljnja polarizacija društva.

 Dobrindt je izrazio uvjerenost da će nacrti zakona proći parlamentarnu proceduru još prije ljetne pauze kako bi već tijekom ljeta mogli stupiti na snagu.

Kao prve mjere za suzbijanje ilegalnih prelazaka granice nova vlada je odmah nakon stupanja na dužnost uvela strože kontrole kopnenih granica.

Programi koji bi trebali pridonijeti pojačanom useljavanju stručne radne snage i dalje ostaju na snazi. 

Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.