KODEX.hr

KODEX.hr

Liječnici su zabrinuti: Koliko je loša situacija s papom Franjom?

Foto: EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Liječnici koji vode brigu o zdravlju pape Franje prisegli su na tajnost no liječnici diljem svijeta slažu slagalicu o težini njegove bolesti na temelju priopćenja iz Vatikana. Zaključak je da čak i ako Papa preživi krizu, svaki tjedan u bolnici znači najmanje mjesec dana rehabilitacije.

Papa Franjo sada je u bolnici već tri tjedna - nakon što je primljen zbog bronhitisa koji je doveo do upale pluća. Liječnici koji nisu odgovorni za njegovo liječenje očekuju teške trenutke za 88-godišnjaka, čak i ako se potpuno oporavi od bolesti.

Katolički poglavar primljen je u rimsku bolnicu Gemelli 14. veljače nakon što je tjednima imao problem s  bronhitisom pa je to uzrokovalo sve veće poteškoće s govorom. Nekoliko dana kasnije Vatikan je objavio da papa Franjo ima složenu respiratornu infekciju. piše portal n-tv.de. Papa je tada obolio od upale oba plućna krila te se, između ostalog, liječio i antibioticima.

"On je 88-godišnjak koji je u bolnici već tri tjedna i prima akutnu terapiju", rekao je liječnik Andrew Chadwick, specijalist za respiratorne bolesti u Oxford University Hospitals u Britaniji.

"To nije znak da stvari idu dobro. Tako duga hospitalizacija za osobu papinih godina vrlo je zabrinjavajuća, rekao je Chadwick.

"Cesta ispred nas i dalje izgleda neravno."

Papino liječnici opisali su njegovo stanje kao stabilno. Ali još uvijek postoji opasnost za njega.

"Činjenica da je papa tako često patio od nedostatka zraka i komplikacija, kao i činjenica da se oslanjao na opremu koja mu je pomogla da bolje diše, sugerira da je "upala pluća teža i zahtijeva intenzivniju pomoćnu njegu", rekla je šefica plućne medicine Sveučilišta Johns Hopkins Meredith McCormack.

"Čini se da možda nema znakova jasnog poboljšanja i nekih znakova teške infekcije, kao što je kontinuirana potreba za kisikom."

Papa je u bolnici dobio dodatni kisik. Prema Vatikanu, papa Franjo je zadnji put imao kratak dah u ponedjeljak i njegovo se stanje od tada stabiliziralo.

Liječnici upozoravaju da što je dulji boravak u bolnici, to je veća vjerojatnost za druge komplikacije, poput infekcija od katetera, rana od dugog ležanja ili daljnje upale pluća.

Prema Jeffreyu Millsteinu, predavaču interne medicine na Sveučilištu Pennsylvania, pozitivno je što se papa još nije morao oslanjati na respirator. To bi vjerojatno bio sljedeći korak ako papa ne može dovoljno dobro disati s neinvazivnim metodama koje su dosad korištene na njemu.

Vatikan je u četvrtak objavio kratku audiosnimku u kojoj mu papa Franjo zahvaljuje na dobrim željama. Iako je glas crkvenog vođe zvučao znatno slabije od uobičajenog, audio poruka je bila dobar znak, rekao je McCormack.

"Ovo zapravo pokazuje da je još uvijek u stanju komunicirati na smislen način", rekao je liječnik.

"Da ste bili priključeni na opremu za održavanje života, to ne biste mogli."

McCormack je rekao da za svaki tjedan koji pacijent provede u bolnici, vrijeme oporavka je oko mjesec dana.

Voditelj odjela plućne medicine Opće bolnice Massachusetts Eric Schmidt istaknuo je da teška upala pluća može ostaviti trajne posljedice.

“Ovo nije samo bolest pluća”, rekao je.

"To stvarno utječe na više dijelova tijela. Teška upala pluća kasnije može dovesti do gubitka pamćenja, problema s koncentracijom, slabosti mišića i depresije, rekao je.

Papa je ovaj tjedan osim fizikalne terapije za dišni sustav primio i fizikalnu terapiju za pokretljivost.

"Čak i ako mu danas nekim čudom bude bolje, vjerojatno će mu trebati duže razdoblje rehabilitacije", rekao je Chadwick.

"Papa će se vjerojatno morati odmoriti neko vrijeme i smanjiti neke od svojih uobičajenih službenih dužnosti."

Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.