Hrvati više vole Trumpa od Kamale: Njegova pobjeda može biti opasna po nas
- 02 studenoga 2024
- 3 minute
Čitav svijet pomno promatra američke predsjedničke izbore. I inače to nije izmnika, a kamoli sada kada su SAD toliko polarizirane između dva tabora da mnogi na ishod izbora gledaju kao na šekspirijanski trenutak "biti ili ne biti".
Pobjedu republikanskog kandidata Donalda Trumpa mnogi će okarakterizirati kao "prijetnju za demokraciju", oni koji ga pak simpatiziraju trijumf demokratkinje Kamale Harris smatrali bi potpunim sunovratom tradicionalnih vrijednosti najmoćnijeg društva svijeta.
Jasno i Američki Hrvati, a procjenjuje je se da ih je preko Velike bare oko 1,2 milijuna, itekako su zainteresirani za to tko će voditi njihovu državu. Iako ni jedno od (relevantnijih) hrvatskih iselječničkih društava nije dalo podršku nekomu od kandidata, protekli izbori - kada se Trump suprotstavio Joeu Bidenu - pokazali su da Hrvati ipak naginju Trumpu u odnosu na demokratske kandidate. To bi sada moglo biti i izraženije jer je Biden kao predsjednički kandidat bio deklarirani katolik koji je uz to bio i veliki protivnik režima Slobodana Miloševića, dok Harris nema ni te "komparativne prednosti".
Dakako, stvari tu nisu crno bijele. Poznavatelji odnosa među našim iseljeništvom u SAD-u ističu kako Hrvati politički nisu toliko homogena zajednica da bi se svi svrstali na jednu stranu, a to umnogome određuje razdoblje u kojem su stigli u Ameriku. Hrvati su se u SAD doselili u tri veća vala, prvi se dogodio između 1890. i 1910., drugi je pak uslijedio nakon Drugog svjestkog rata te tijekom 60-ih i 70-ih godina prošlog stoljeća, dok se u zadnji val ubrajaju oni koji su Amerikanci postali u zadnjih 20-30 godina.
Potomci onih koji su se doselili u prvom valu, očekivano, nemaju toliko čvrste spone s domovinom, iako se dio i dalje okuplja oko Hrvatske bratske zajednice u Pittsburghu, nekadašnjoj "metropoli hrvatskog iseljeništva". Tradicionalno je to bila radnička sredina (željezare, rudnici, tvornice...), a shodno tome i baza demokratske stranke, no s vremenom - kako je počeo uspon Hrvata na društvenoj ljestvici - postupno su se okretali republikancima.
Daleko "čistija" situacija je s Hrvatima koji su se doselili u drugoj polovici prošlog stoljeća. Oni najviše naginju Trumpu, pokazalo se to i na prethodnim izborima kada mu je Biden bio protukandiat, a mnogi će to objasniti njihovim socijalnim položajem. U dobroj su mjeri uspjeli postali članovi višeg sloja društva koje tradicionalno naginje republikancima, a s druge strane s Trumpom ih, u odnosu na njegovu protukandidatkinju, vežu i tradicionalne vrijednosti.
Hrvati iz "zadnjeg vala", koji su i najmalobrojniji, više naginju Harris, iako jasno ima i onih koji osobno podržavaju Trumpa. No, iako se generalno može reći da su simpatije američkih Hrvata naklonjene Trumpu, ostaje pitanje hoće li od njegove eventualne pobjede korist imati i Hrvati iz domovinske Hrvatske. Mnogi su tu skeptični s obzirom da je Trumpova ekonomska politika izrazito usmjerena na SAD, bez previše samilosti prema svojim europskim saveznicima.
Prvi glasovi zabrinutosti stižu iz Njemačke, pa je tako prošlog mjeseca ugledni IFO institut (u nas poznat kao autor ekonomskog programa HDZ-a dok je predsjednik bio Tomislav Karamarko) upozorio da bi u slučaju Trumpove pobjede njemački izvoz u SAD mogao pasti za 14,9 posto, a posebno bi pogođene bila autoindustrija i farmacija koje bi, predviđa se, doživjele pad veći od 30 posto.
Dakako, ne postoje istraživanja kako bi pobjeda Trumpa utjecala na hrvatsku ekonomiju, no pozivajući se na onu da "kad Njemačka kihne, Hrvatska dobije upalu pluća", vijesti nisu ohrabrujuće.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.
Ključne riječi:
Podijelite
U poplavama u Španjolskoj zasad nema poginulih Hrvata
Povezane vijesti
Trump upozorava na opasnosti u američkim predgrađima, dok Harris kritizira njegovu nestabilnost
- 03 studenoga 2024
- 2 minute