Evolucija sukoba u Ukrajini: Ključne bitke i promjene na bojišnicama
- Vanja Librić
- 20 studenoga 2024
- 3 minute
Od početka sveobuhvatne ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače 2022., sukob je prošao kroz razne faze i transformacije dinamike sukoba, obilježene ključnim bitkama i promjenama u teritorijalnoj kontroli.
Specifičnost rata u Ukrajini sastoji se u činjenici da predstavlja jedan od prvih konvencionalnih ratova 21. stoljeća u kojem svaki pokret oružanih snaga Ruske Federacije i Ukrajine više nije izričito područje vojnih sigurnosno - obavještajnih agencija, već je također pod svakodnevnim nadzorom brojnih medija - ali i zahvaljujući postojanju OSINT (eng. open source intelligence) izvora podataka - vojnih blogera i neovisnih novinara. Stoga, rat u Ukrajini predstavlja jedan od najviše medijski pokrivenih sukoba u povijesti što nam omogućuje da se osvrnemo na ključne događaje od početka invazije do danas, koji su oblikovali tijek i intenzitet sukoba.
Invazija na Kijev
U prvim danima invazije, ruske snage pokrenule su višesmjerni napad usmjeren na glavne ukrajinske gradove, uključujući Kijev, Harkiv i Mariupolj. Cilj brzog napredovanja bio je brzo onesposobiti ukrajinske obrambene sposobnosti. Međutim, ukrajinski otpor pokazao se snažnim, posebno u bitki za Kijev, gdje su ruske trupe odbijene. Neočekivani snažan otpor ukrajinske vojske i problemi s opskrbom doveli su do do strateškog povlačenja Rusije iz sjeverne Ukrajine u travnju 2022.
Opsada i pad Mariupolja (ožujak – svibanj 2022.)
Napredovanjem Rusije sa sjeveroistoka, grad Mariupolj postao je središte intenzivnih borbi. Ruske snage opkolile su grad, što je dovelo do dugotrajne opsade obilježene teškim bombardiranjem i značajnim civilnim žrtvama. Pad grada u svibnju 2022. označio je stratešku pobjedu za Rusiju, osiguravajući kopneni koridor prema Krimu.
Ukrajinske protuofenzive i oslobađanje Hersona (rujan – studeni 2022.)
U drugoj polovici 2022.Ukrajina je pokrenula protuofenzive u regijama Harkiv i Herson. Prvi puta koristeći značajne količine zapadnog oružja i obavještajnih podataka, ukrajinske snage pokrenule su iznenadnu protuofenzivu na sjeveroistoku zemlje te povratile veliki dio teritorija oko grada Harkiv, te u studenom 2022. strateški grad Herson nakon povlačenja ruskih jedinica na zapadnu stranu rijeke Dnjepar.
Zastoj i iscrpljujući rat (prosinac 2022. – ožujak 2023.)
Dolazak zimskih mjeseci transformirao je sukob u statičan rat iscrpljivanja. Obje strane učvrstile su položaje duž uspostavljenih linija. Bitka za Bahmut epitomizirana je ovu fazu, s dugotrajnim sukobima obilježenim sveprisutnom artiljerijskom paljbom i rovovskim ratovanjem koji su doveli do velikih gubitaka bez odlučujućih teritorijalnih promjena.
Obnovljene ruske ofenzive i teritorijalni dobici (travanj – kolovoz 2023.)
U proljeće 2023., Rusija je pokrenula obnovljene ofenzive u istočnoj Ukrajini, fokusirajući se na regije Donjeck i Luhansk. Iskorištavajući mobilizirane rezerve i povećanu artiljerijsku podršku, ruske snage ostvarile su postupne dobitke, zauzevši gradove poput Soledara i napredujući prema Kramatorsku.
Ukrajinske strateške operacije i prekogranični upadi (rujan – studeni 2023.)
Ukrajina je odgovorila strateškim operacijama usmjerenim na ometanje ruskih opskrbnih linija i zapovjednih struktura. Posebno su ukrajinske snage provele ograničene upade u ruske regije Belgorod i Kursk, ciljajući logističke centre. Okupacijom teritorija unutar međunarodno priznatih granica Rusije, Ukrajinske snage pokazale su evoluirajuće ofenzivne sposobnosti Ukrajine i spremnost da proširi sukob izvan svojih granica.
Trenutačna dinamika bojišnice i međunarodne implikacije (studeni 2023. – studeni 2024.)
Od studenog 2024., sukob ostaje dinamičan, s promjenjivim bojišnicama i stalnim sukobima. Rusija zadržava kontrolu nad otprilike petinom ukrajinskog teritorija, prvenstveno u istočnim i južnim regijama te provodi operacije kako bi vratila kontrolu nad Kurskom. Ukrajina nastavlja primati međunarodnu podršku, iako postoje zabrinutosti oko iscrpljivanja resursa i morala. Nadolazeća inauguracija novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa unijela je neizvjesnost u pogledu buduće američke podrške, s potencijalnim implikacijama na tijek sukoba. Sukob u Ukrajini evoluirao je kroz različite faze, obilježene značajnim bitkama i promjenama u teritorijalnoj kontroli. Rast popularnosti OSINT mrežnih stranica i neovisnih medija poput "ORYX” i “Bellingcat” bio je ključan u dokumentiranju ovih promjena, pružajući uvid u tijek rata u stvarnom vremenu.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.