KODEX.hr

KODEX.hr

Četverodnevni radni tjedan: Globalni trend koji mijenja svijet rada

Foto: Pixabay

Četverodnevni radni tjedan postaje sve popularniji širom svijeta, s rastućim brojem zemalja i tvrtki koje istražuju ovaj inovativni pristup organizaciji rada. Ovaj model obično podrazumijeva rad četiri dana u tjednu uz zadržavanje pune plaće, često slijedeći "100:80:100" formulu - 100% plaće za 80% vremena uz održavanje 100% produktivnosti, piše Independent.

Belgija je postala prva zemlja u Europskoj uniji koja je formalno uvela četverodnevni radni tjedan kao opciju za sve zaposlene u javnom i privatnom sektoru. Od studenoga 2022. godine, belgijski radnici mogu birati između rada pet dana po osam sati ili četiri dana po devet i pol sati tjedno, javlja Euronews.com.

Island se smatra svjetskim liderom u implementaciji četverodnevnog radnog tjedna. Nakon velikih pokusnih programa provedenih između 2015. i 2019. godine, 51% radnika u zemlji do 2022. godine prihvatilo je ponudu kraćih radnih sati. Islandsko gospodarstvo je nakon uvođenja pokazalo snažne rezultate s rastom od oko 4,1% u 2023. godini i stopom nezaposlenosti od samo 3,6%.

Ujedinjeno Kraljevstvo je provelo najveći svjetski pokusni program četverodnevnog radnog tjedna s preko 60 tvrtki i gotovo 3.000 radnika. Rezultati su pokazali da je 91% tvrtki odlučilo nastaviti s četverodnevnim radnim tjednom nakon završetka pokusa.

Portugal je pokrenuo vladinim sredstvima financiran pilot program koji je uključio 41 portugalsku tvrtku s više od tisuću radnika. Rezultati su pokazali da je 95% tvrtki pozitivno ocijenilo iskustvo.

Škotska je pokrenula dvanaestomjesečni pokusni program u javnom sektoru sa 140 zaposlenika koji rade 32-satni radni tjedan bez smanjenja plaće.

Francuska je lani pokrenula svoj prvi nacionalni pilot program četverodnevnog radnog tjedna u partnerstvu s Emlyon Business School, omogućujući 50 tvrtki da usvoje 32-satni radni tjedan bez smanjenja plaće.

Ostale regije

Ujedinjeni Arapski Emirati su 2022. godine skratili radni tjedan za državne službenike na četiri dana.

Australija i Novi Zeland su također proveli uspješne pokusne programe s više od 20 tvrtki u svakoj zemlji.

Brazil je postao prva zemlja u Južnoj Americi koja je pokrenula pilot program četverodnevnog radnog tjedna u siječnju prošle godine.

Južna Koreja je pokrenula pokusni program u provinciji Gyeonggi, omogućujući zaposlenicima iz preko 50 organizacija da biraju između kraćeg radnog tjedna svaki drugi tjedan ili smanjenih sati svaki tjedan.

Utjecaj na produktivnost

Istraživanja pokazuju da četverodnevni radni tjedan ne šteti produktivnosti, već je često poboljšava. Veliki britanski pokusni program pokazao je da su prihodi tvrtki porasli za 1,4% tijekom pokusnog razdoblja, a u odnosu na slična razdoblja iz prethodnih godina prihodi su porasli za impresivnih 35%.

Portugalski pilot program pokazao je da je 85% tvrtki prijavilo poboljšanje performansi. Brazilski program zabilježio je 87% više energije za završavanje zadataka i 60% poboljšanje angažmana.

Inc.com piše da ključni čimbenici koji doprinose održavanju produktivnosti uključuju:
- Radnici postaju efikasniji tijekom duljeg vremena implementacije
- Smanjenje nije postignuto povećanjem intenziteta rada
- Tvrtke implementiraju organizacijske promjene za optimizaciju procesa

Utjecaj na mentalno zdravlje

Četverodnevni radni tjedan pokazuje značajne pozitivne učinke na mentalno zdravlje radnika. Istraživanja dokumentiraju sljedeće poboljšanja:

 Smanjenje stresa i izgaranja
- 71% zaposlenika prijavilo je niže razine izgaranja
- 39% reklo je da su manje pod stresom
- 33% prijavilo je smanjenje anksioznosti
- Dvije trećine zaposlenika prijavilo je manje izgaranja

Poboljšanje općeg blagostanja
- 38% povećanje mentalnog zdravlja
- 65% smanjenje bolovanja
- 23% smanjenje umora zaposlenika
- Dvije trećine iskusilo je povećanje frekvencije pozitivnih emocija

Ravnoteža između posla i privatnog života

Portugalski program pokazao je dramatičan pad u poteškoćama održavanja ravnoteže između posla i obitelji - sa 46% na samo 8%. Gotovo dvije trećine (65%) radnika provodilo je više vremena s obiteljima nakon smanjenja radnih sati.

Četverodnevni radni tjedan značajno poboljšava zadržavanje zaposlenika. Britanski program pokazao je pad od 57% u broju zaposlenika koji napuštaju sudjelujuće tvrtke. Portugalski program pokazao je da bi 85% radnika zahtijevalo povećanje plaće od više od 20% da bi se vratili na petodnevni radni tjedan.

Četverodnevni radni tjedan sve više pokazuje svoj potencijal kao održiva alternativa tradicionalnom petodnevnom modelu rada. Dokazi iz različitih zemalja i industrija konzistentno pokazuju da ovaj pristup može poboljšati mentalno zdravlje i blagostanje radnika uz održavanje ili čak poboljšanje produktivnosti. Kako sve više zemalja i tvrtki istražuje ovu opciju, četverodnevni radni tjedan mogao bi postati standardna praksa u budućnosti rada.

 

Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.