Komemorativnim programom "Ovčara - vječna rana" na mjestu masovne grobnice na Ovčari, u srijedu je obilježena 33. godišnjica ubojstva 200 ranjenika i civila, koje su srpske postrojbe odvele 19. studenoga 1991. iz vukovarske bolnice te ih likvidirale 20. studenoga na Ovčari.
Tijekom komemoracije održana je molitva za ubijene žrtve, a vijence podno Spomen-obilježja nedaleko od same masovne grobnice položila su i svijeće zapalila brojna izaslanstva, među kojima i obitelji i rodbina žrtava.
Pod geslom “Vi ste naš ponos, mi smo vaša snaga” do mjesta masovne grobnice na Ovčari održana je hodnja od Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata u kojoj su sudjelovali članovi Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
"Roditelji su sve stariji, pa je na nama djeci nastaviti njihovim koracima, pronositi istinu o Domovinskom ratu, sjećati se žrtve naših roditelja i ustrajati na rješavanju pitanja nestalih osoba”, rekla je Sandra Rapčak Škomrlj, predsjednica Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata, koja je kao dvogodišnja djevojčica ostala bez oca.
"Oca su mi zarobili i odveli i od tada mu se gubi svaki trag. Jedino znamo da je odveden u smjeru Ovčare i Negoslavaca i negdje ubijen. Posljednjih sam godina pokušavala svašta, pričala sa Srbima koji bi trebali imati saznanja, ali nitko mi ništa ne želi reći. Jedino su mi potvrdili da je ubijen", kazala je ta Vukovarka, a prenosi Hina.
Nakon sloma obrane i ulaska bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi u vukovarsku bolnicu odvedeno je najmanje 260 osoba, od kojih je 200 ekshumirano iz masovne grobnice na Ovčari 1996. godine, dok se za preostalima još traga.
Najmlađoj žrtvi bilo je 16, najstarijoj 77 godina, a među ubijenima bili su i francuski dragovoljac Jean-Michel Nicolier te urednik i novinar Hrvatskog radija Vukovar Siniša Glavašević.
Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća u dvorištu vukovarskog Veleprometa, gdje je agresor još u rujnu 1991. otvorio prihvatni logor kroz koji je tijekom napada i okupacije Vukovara prošlo oko 10.000 branitelja i civila, a ubijeno njih više od 700, prijepodne je odana počast i tamošnjim žrtvama.
Ovogodišnji program obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. i 33. godišnjice vukovarskog stradanja u Domovinskom ratu završit će u četvrtak, 21. studenog, misom u vukovarskoj grkokatoličkoj crkvi Krista Kralja.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.
Povezane vijesti
Svjetlosna rijeka sjećanja na poginule i nestale u obrani Vukovara
- 18 studenoga 2024
- 1 minuta
Završilo obilježavanje stradanja Borova naselja u Domovinskom ratu
- 19 studenoga 2024
- 2 minute