
Dok se građani pripremaju na bojkot trgovina zbog previsokih cijena, a dio političara najavljuje da će im se u tome pridružiti iz struke napominju da trgovačke marže nisu rasle godinama, da su cijene takve kakve jesu zbog rasta troškova proizvodnje i transporta, a u konačnici i zbog same države koja kroz poreze i namete traži svoj nezanemarivi dio kolača.
Čini se kako će se ovog petka dosta građana pridružiti pozivu na bojkot trgovačkih lanaca koji je krenuo s Facebook stranice 'Halo, inspektore'. Poruka se masovno proširila društvenim mrežama, a bojkot počinje već u četvrtak kada su građani pozvani da ne kupuju teleće vratove i lopatice.
Visoke cijene i bojkot komentirale su i parlamentarne stranke i one koje to žele postati. Iz Bloka umirovljenici zajedno upozoravaju kako će se učinak bojkota poništiti ako će građani kupovinu za ovaj petak obaviti dan ili dva ranije. Stoga se pitaju hoće li ova akcija imati učinka.Podršku bojkotu izrazila je Sandra Benčić iz Možemo. Osvrnula se na skepsu onih koji sumnjaju da će akcija polučiti rezultate. Građane poziva na jedinstvo.
"Slika građana koji su se uspjeli organizirati i dogovoriti oko jedne stvari koja nam je svima važna da bi napravili pritisak, to je već veliki rezultat."
Na bojkot poziva i Most. Imamo 100 tisuća građana koji žive na minimalcu i 271 tisuću umirovljenika koji preživljavaju na crkavici od 395 eura, rekao je zastupnik Marin Miletić pa uperio prst prema premijeru Plenkoviću i vladajućima, a smatra da je problem i uvođenje eura.
"Politike Andreja Plenkovića su dovele do inflacije. Andrej Plenković je još 2019. u veljači pa u kolovozu rekao kako uvođenje eura će imati nikakav efekt na porast cijena."
S Miletićem se djelomično složio i sugovornik Media servisa, stručnjak za trgovinu i maloprodaju Slobodan Školnik. Ne u smislu da treba bojkotirati trgovačke lance nego da odgovornost za visoke cijene leži na državi, a ne na "pohlepnim" trgovcima.
"Zato što dok kruh ne dođe na policu svi troškovi se u njemu skupljaju. Svi troškovi i svi nameti i svi porezi. I sve bruto i svo zdravstvo i sve penzije i sve ono što se hrani iz velikog, velikog proračuna. Nije on velik u odnosu na proračune europskih zemalja, ali je velik u odnosu na snagu hrvatskog gospodarstva koja ga teško podnosi i zato mora PDV biti visok jer se mora od nekuda taj proračun napuniti."
Što se tiče tvrdnji o tome da inflaciju možemo zahvaliti i uvođenju eura kako neki tvrde.
"Kada se pogleda uvođenje eura u druge zemlje kao što su ili Austrija ili Italija, tko god je ukidao nacionalnu valutu i uvodio euro, nigdje nije došlo do inflacije zbog toga."
Školnik nas je brzo uputio i na Facebook objavu Dražena Oreščanina iz udruge Glas poduzetnika u kojoj među ostalim stoji: "Jedna od najviših stopa PDV-a u EU, bujanje javnog aparata, ogromna javna potrošnja i povećanje plaća u javnom sektoru uz smanjivanje broja stanovnika i starenje populacije su generatori inflacije. Dodajmo tome rasprodane banke i telekome i pretežno strane maloprodajne lance, uništenu poljoprivredu i nedostatnost u proizvodnji bilo kakve hrane i imamo rezultat kakav imamo".
"Ovo je bijedan i sramotan potez raznih uhljeba da ljudima bace prašinu u oči i da se pažnja javnosti makne od lopova i revolveraša u Vladi RH", piše još Oreščanin.
Zanimljivo je bilo vidjeti da se pozivu na bojkot pridružila i stranka na vlasti - Domovinski pokret koji drži ni manje ni više nego resor gospodarstva.Poruku je uputila i glavna direktorica HUP-a Irena Weber.
"Mislim da bismo svi trebali malo spustiti loptu na zemlju, osvijestiti činjenice, pogledati brojeve, a brojevi stvarno pokazuju da marže trgovaca nisu rasle."
No, bojkot je izvjestan, a tek ćemo vidjeti hoće li građani zbog svega na idućim parlamentarnim izborima bojkotirati i stranke ili će do tada ova tema postati lanjski snijeg.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.
Povezane vijesti
Građani pozivaju na bojkot trgovina 24. siječnja kako bi poslali poruku trgovcima
- 19 siječnja
- 1 minuta