Napominju kako su ljekarne sve češće na meti pojedinaca koji verbalnim prijetnjama ili fizičkim napadima oduzimaju novac, lijekove i druge vrijedne predmete.

Samo u Zagrebu ih je u zadnjih nekoliko tjedana bilo pet.

"Ove kriminalne aktivnosti ne samo da ugrožavaju ljekarnika i pacijenata, već imaju ozbiljan utjecaj na funkcioniranje zdravstvenog sustava, jer ljekarne postaju mete zbog vrijednih lijekova i medicinskih potrepština koje drže na skladištu", istaknuli su iz komore. 

U priopćenju su naveli prijedloge kako bi se zaštitila sigurnost radnika u ljekarnama, ali i svih građana. 

Smatraju da treba povećati prisutnost policije u blizini ljekarna, posebice u večernjim i noćnim satima te uvesti nadzorne kamere, sigurnosne alarme i sigurnosna vrata u ljekarnama.

Također su spomenuli obuku radnika u postupanju s prijetnjama, kao i pružanje psihološke pomoći žrtvama te pružanje prava na odštetu i brzu rehabilitaciju kako bi se smanjio psihološki učinak. 

Predlažu i zakonodavne izmjene koje bi omogućile strože sankcije za počinitelje s ciljem odvraćanja od budućih napada. 

Hrvatska liječnička komora u 2023. godini pokrenula je projekt pod nazivom "Zaustavimo nasilje u ljekarnama" kako bi educirali ljekarnike o suživotu sa stresom i pritiscima na radnom mjestu. Cilj im je osvijestiti javnost o tome kako ljekarnici sve češće odlaze na druga radna mjesta zbog stresnih situacija s kojima se susreću.