KODEX.hr

KODEX.hr

Plenković: Opozicija halucinira da netko nekoga pokušava zaštititi

Foto: HINA/ Daniel KASAP

Predsjednik Vlade Andrej Plenković u srijedu je, nakon predstavljanja proračuna u Saboru, odbacio tezu da Vlada kontrolira DORH, kazavši da 'opozicija halucinira da netko nekoga pokušava zaštititi'.

„Imamo pokušaj opozicije i dijela aktera na javnoj sceni guranja teze i kritike Vlade da ima utjecaj na DORH. Da je ta teza točna, onda valjda ministar ne bi bio uhićen. Kako pomažete nekome tko je bio na dužnosti ministra tako da ga uhitite, tu logičnu akrobaciju još nisam shvatio”, odgovorio je premijer na pitanje je li zadovoljan brzom reakcijom DORH-a koji je pokrenuo izvide o curenju informacija samo dan nakon što je to ocijenio nečuvenim i nezakonitim.

Nije normalno da već godinama gledamo da nam izlaze informacije u ovoj fazi kako bi se stvorila medijska slika je li netko kriv ili nije, ali to nema veze s novinarima koji su expressis verbis (izrijekom) u Zakonu isključeni, dodao je, poručivši neka se ispita sve jer sve što god izlazi u javnost u ovoj fazi nije sukladno Zakonu.

Pozvao je da se promisli tko ima koristi od rane informacije u ovakvoj situaciji te ustvrdio da je najviše imaju osumnjičeni jer točno znaju što istražitelji o njima znaju.

„Stvara se nevjerojatan kontekst u kojem imate dva paralelna procesa, nacionalno tijelo kaznenog progona djeluje i uhiti ministra i sad ispada da je to problem”, kazao je, govoreći o odluci glavnog državnog odvjetnika da slučaj Beroš preuzme USKOK, a ne EPPO.

Halucinantna situacija

“Ovo je halucinantna situacija, opozicija halucinira da netko nekoga pokušava zaštiti”, ustvrdio je Plenković.

Dodao je da je EPPO priopćio da su počinjena tri kaznena djela kojima je oštećen državni proračun, a da je postojalo jedno kazneno djelo u kojem nije došlo do štete za financijske interese Europske unije, odnosno, pokušaj davanja mita u KBC-u Split.

Govoreći o nadležnostima, kazao je da postoji načelo lojalne suradnje EPPO-a i DORH-a te da su oni koji rade u EPPO-u došli iz DORH-a.

„EPPO u Zagrebu je dio DORH-a. Jučer je sukladno zakonu glavni državni odvjetnik odlučio o tome kada postoji sukob nadležnosti između europskog tijela i tijela nacionalnog kaznenog progona, USKOK-a i EPPO-a u ovom slučaju. Koliko razumijem, sad smo u fazi da bi iz Ureda europskog javnog tužitelja u Zagrebu u potpunosti sve informacije trebali prepustiti USKOK-u, USKOK će to pročitati i vjerojatno doći do identičnih zaključaka do kojih su došle njihove dojučerašnje kolege iz EPPO-a”, smatra Plenković.

Poručio je da Ured europskog javnog tužitelja postoji zbog političke volje parlamentarne većine i HDZ-ove Vlade, naglasivši da su to htjeli, da su sretni što su tu i da im daju svu potporu.

"A, je li neko djelo u nadležnosti nacionalnog tijela ili EPPO-a to je na njima da odlučuju”, poručio je Plenković.

Ponovno je uputio na priopćenje EPPO-a u kojem se navodi da postoje tri kaznena djela u tri bolnice – Vinogradskoj, Klaićevoj i KBC-u Osijek što je nedvojbena šteta za državni proračun te da EPPO kaže da je to u nadležnosti USKOK-a.

„Kažu i da postoji četvrti slučaj nabave nekog drugog aparata koji je očito veći i skuplji koji je trebao biti kupljen u KBC-u Split za što su se trebala koristiti sredstva NPOO-a. Tamo je došlo do kaznenog djela pokušaja mita, ali nije realizirano i EPPO sam kaže da nije nastala šteta. Pretežita nadležnost je nacionalnog tijela kaznenog progona i ne radi se o tome da se netko neće procesuirati nego tko će procesuirati i radi se o potrebi lojalne suradnje”, poručio je.

Isti dobavljač i u vremenu SDP-a

U ovom predmetu je više nego jasno da je ne pretežiti, nego gotovo 90-postotni interes da se ovime bavi nacionalno tijelo kaznenog progona, da objedine i sagledaju sve informacije koje imaju i sukladno svojim procjenama, dokazima i iskazima proširuju optužnicu, neće oni to zaboraviti, istaknuo je, zapitavši zašto odjedanput ne vjerujemo USKOK-u.

Plenković je izvijestio da je danas naložio državnoj tajnici Ireni Hrstić da se u Ministarstvu zdravstva pokrene revizija svih nabava koje su se dogodile na razini bolničkih sustava, a koje su bile van plana nabava.

„Napravit ćemo pregled da vidimo što se tamo događalo, tko su dobavljači, kakve su bile cijene i o čemu se radi jer je ovako nešto nedopustivo”, istaknuo je.

Napomenuo je da je isti dobavljač, samo pod drugim imenom, u vrlo sličnoj situaciji, bio dobavljač u vremenu SDP-ove Vlade 2014. godine. Srpski državljanin Saša Pozder tada je, u ime neke druge firme, radio gotovo istu stvar sa zdravstvenim sustavom, i to je jako zabrinjavajuće jer to znači da ta vrsta infiltracije u zdravstveni sustav malo dugotrajnijeg karaktera i to ćemo razotkriti, najavio je.

Plenković je dugo i iscrpno govorio o odnosu i nadležnostima DORH-a i EPPO-a, naglasivši da je "ova situacija najteža nama, najteže je meni, i u ljudskom i političkom i upravljačkom smislu, nešto što ne možete ni zamisliti da se zbiva iza vaših leđa, ali se nažalost dogodilo".

„Reagirali smo čim smo shvatili što se dogodilo, a sada ćemo napraviti poteze da pregledamo ovo u prošlosti, ali i za budućnost, imat ćemo čvršći kontrolni mehanizam”, zaključio je premijer. 

 

Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.