Četiri tisuće zdravstvenih djelatnika sutra kreće sa štrajkom. Zbog nezadovoljstva s plaćama stat će kompletna dijagnostika, dio koje su pregledi za koje se čeka mjesecima pa i godinama. No, dobra vijest za građane je da iz većine velikih hrvatskih bolnica stiže poruka da će svaki pacijent dobiti svoju uslugu.
Obrađivat ćemo samo hitne pacijente, obustavlja se dijagnostika, radiološka i laboratorijska obrada - poruka je Sindikata Zajedno. U štrajk idu i djelatnici saniteta, medicinske sestre i farmaceutski tehničari. Ovime bi se i ovako preduge liste čekanja mogle još više produljiti.
Članica sindikata i tehnološki radiolog Andrijana Lukačević:
"Od ponedjeljka staje cijela dijagnostička obrada koja nije hitna, radioterapija, zračenje onkoloških bolesnika, i nuklearna medicina. Nećemo raditi magnete, rendgene, mamografije, neće se raditi PET-CT, scintegrafije, CAM kamere, zračenje niti planiranje onkoloških bolesnika", prenosi njene riječi Media servis.
Nezadovoljni za štrajk krive vladajuće. Dopredsjednica Sindikata Zajedno Sanda Alić:
"Javnost mora znati da za ovaj štrajk nisu krivi zdravstveni djelatnici nego je kriva isključivo Vlada i resorno Ministarstvo koje nema sluha za naše probleme i upite i dopise koje im šaljemo od veljače odnosno od onog trenutka kada smo dobili Uredbu o koeficijentima na stol."
Ovi zdravstveni djelatnici nezadovoljni su plaćama te traže povećanje osnovice od najmanje 20 posto te promjenu Uredbe o koeficijentima. A da su i medicinari nedavno dobili povećanje plaća podsjetio je premijer Andrej Plenković.
"Odabir da se ide u štrajk je možda prenagao, pogotovo sedam mjeseci nakon novih uredbi, koje su prosječno digle plaću za 32 posto, a u zdravstvu, ako se ja dobro sjećam, u odnosu na inicijalno predviđena sredstva, mi smo dodali još 200 milijuna eura. Znači na kraju je povećanje plaća u zdravstvu koštalo 500 milijuna, a trebalo je biti oko 300."
Iz većine većih bolnica u Hrvatskoj stiže poruka da će rad biti neometan, a neke u štrajku neće uopće sudjelovati. Isto poručuje i Ministarstvo zdravstva koje tvrdi da je nesmetano pružanje zdravstvene usluge osigurano u dogovoru s ravnateljima zdravstvenih ustanova.
Predsjednica Sindikata KBC-a Zagreb Tanja Leontić u razgovoru za Media servis ogradila se od izjava koje su dali članovi Sindikata Zajedno koji nisu, kaže, zaposlenici Rebra.
"Mi ne očekujemo nikakve zastoje niti probleme u dijagnostici. Poruka za građane je mogu biti mirni i da će sva dijagnostika Kliničkog bolničkog centra Zagreb, bez obzira hoće li jedna mala skupina radnika odlučit se za štrajk, sve pretrage će se obavljati po proceduri kako je propisano."
Problema ne bi trebalo biti niti u sanitetskom prijevozu. Kako su riješili mogući problem, objasnio je ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije Branko Godić:
"U ovom slučaju smo iz kvote postojećih zaposlenika Zavoda za hitnu medicinu osigurali dodatne kapacitete u vidu djelatnika koji su bili spremni dobrovoljno priskočiti u pomoć i odraditi ovaj posao kako naši pacijenti ne bi osjetili najavljeni štrajk."
Olakšanje za građane koji na svoje preglede čekaju mjesecima ili godinama - u zdravstvu radi 20 puta više djelatnika nego što je štrajk najavilo. Dodajmo na kraju da će sud odrediti je li štrajk uopće zakonit.
Split: Trojica napadača na strane radnike puštena na slobodu
Povezane vijesti
Kušec potvrdio prekid štrajka u zdravstvu: Od petka zdravstveni radnici ponovno rade
- 14 studenoga 2024
- 1 minuta
Sindikat Zajedno: Odaziv odličan, u 58 zdravstvenih ustanova štrajka 4000 djelatnika
- 11 studenoga 2024
- 2 minute