Medicinari nastavljaju štrajk tražeći veće plaće i promjene koeficijenata
- 12 studenoga 2024
- 2 minute
Radiološki tehničari, laboranti, djelatnici saniteta, medicinske sestre i farmaceutski tehničari nastavljaju jučer započeti štrajk. Četiri tisuće članova sindikata Zajedno traži povećanje osnovice plaće od 20 posto i uređenje koeficijenata.
"Zadovoljni smo odazivom", rekla je u Intervjuu Media servisa Voditeljica Odjela za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku u Sindikatu Zajedno Petra Medač Čorak.
"Oni problemi s kojima se susrećemo je da su jako veliki pritisci od strane ravnateljstva bolnica, prijeti se otkazima, promjenama radnih mjesta, smjenjivanja glavnih inženjera sa svojih položaja. Čekamo ministarstvo da se sabere, da stane na svoje noge u prvom redu iz zaštite prema pacijentima, a onda i za radnike i da kažu da je toga dosta da trebamo završiti s tim, sjest za stol i dogovoriti se. Mi smo spremni sa štrajkom do ispunjenja zahtjeva."
Prosvjedovalo se diljem Hrvatske. U KBC-u Split odgođeni su deseci pretraga, kaže inženjer na zavodu za radiologiju Darko Golo, a poruku je poslao Povjerenik Sindikata i inženjer medicinske radiologije u KBC-u Rijeka Irislav Šabulić:
"Mi radimo sa zrakama koje su ionizirajuće, koje su štetne po naše tijelo. Nestalo je to iz opisa našeg posla i dani su neki koeficijenti za koje znamo da su pogrešno određeni. Mi isto tako koeficijente koje tražimo, koje naše predsjedništvo pregovara - tražimo samo nešto malo veće koeficijente. Znači ne radi se o povišici plaće nego se radi o valoriziranju štetnog ionizirajućeg zračenja za nas".
"Žao mi je i mislio sam da ovo u svojoj karijeri neću doživjeti da se na ovaj način moramo boriti za naša osnovna prava. Pacijenti znaju da smo mi za njih bili ovdje i jučer, danas, kao i sutra. Ja ih molim za razumijevanje."
Slično je stanje i u KBC-u Sestre Milosrdnice u Zagrebu. Glavna inženjerka Odjela za onkološku radiologiju Klinike za tumore Ivanka Herman objasnila je i što žele.
"Mi tražimo povećanje našega koeficijenta, odnosno da nam se vrati nešto što smo mi imali u ne tako dalekoj prošlosti, a to su naši specijalni uvjeti rada. To je 28 plus na ovo što što sada imamo. To je neki koeficijent, nemojte me držati točno za riječ, to vam je 2.35."
O štrajku se oglasio i ministar zdravstva Vili Beroš.
"Ako postoje nelogičnosti onda je pravni lijek za to Vijeće za evaluaciju učinaka uredbi o koeficijentima," tvrdi prvi čovjek zdravstva:
"Prema tome sve silne nelogičnosti mogli su, ako postoje, artikulirati Vijeću, Vijeće će se sasvim sigurno u kontekstu Ministarstva rada i Ministarstva pravosuđa sastati i to će se rješavati razgovorom za stolom. Stoga još jednom pozivam na utemeljeni razgovor, ne na ucjene, riješite nam to u dva mjeseca ili mi idemo u štrajk. Riješit ćemo. Hoće li to biti mjesec i pol, dva i pol ili četiri mjeseca, ja ne mogu reći, ali sasvim sigurno će se to riješiti."
Beroš tvrdi da je u štrajku tek 600 djelatnika, a sličnu poruku poslao je i premijer Andrej Plenković:
"550 ljudi je štrajkalo u 20-ak zdravstvenih ustanova diljem Hrvatske. Nadam se da većina naših sugrađana nije imala većih poteškoća u pogledu pružanja, odnosno dobivanja usluga hrvatskog zdravstvenog sustava i da će se nastaviti dijalog na ovu temu."
Premijer je dodao da je formirano povjerenstvo koje vode ministri Damir Habijan i Marin Piletić i koje će na temelju argumentacije procijeniti postoje li 'nesavršenosti pojedinih koeficijenata.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.
Ključne riječi:
Podijelite
Povezane vijesti
Sindikat Zajedno: Spremni smo razgovarati i naći zajednički jezik
- 12 studenoga 2024
- 2 minute