EPPO se zbog Turudića obratio Europskoj komisiji; Turudić poručuje: Sve je po zakonu
- 21 studenoga 2024
- 3 minute
Afera u zdravstvu dobila je novi nastavak. Nakon što je glavni državni odvjetnik Ivan Turudić donio odluku kako je za to nadležan USKOK, a ne EPPO, Ured europskog javnog tužitelja obratio se Europskoj komisiji. Dok Turudić i vladajući poručuju kako je sve odrađeno sukladno zakonima, oporba poručuje: Ovo je zadnja šansa za Hrvatsku.
Afera u hrvatskom zdravstvu oko preplaćivanja bolničkih uređaja dobila je novu epizodu. Nakon što je glavni državni odvjetnik Ivan Turudić odredio kako je za istragu ovog slučaja nadležan USKOK, a ne Ured europskog javnog tužitelja koji je spise prikupljao mjesecima prije USKOKA, EPPO se obratio Europskoj komisiji. U pismu ističu izazove s kojima se Hrvatska suočava u očuvanju vladavine prava.
„Određivanje glavnog državnog odvjetnika kao tijela za rješavanje takvih sukoba u suprotnosti je s pravom EU-a. Glavni državni odvjetnik, zadužen za rješavanje sukoba nadležnosti, dodatno je pogoršao te okolnosti time što je svoju odluku temeljio isključivo na USKOK-ovu tumačenju, a da pritom EPPO-u nije dao priliku da izrazi svoje stajalište i time ugrozio nepristranost rješavanja sukoba. USKOK nije izvijestio o svojoj istrazi projekta financiranog sredstvima EU-a, čime je prekršio svoje obveze na temelju Uredbe o EPPO-u.“
Na pismo je reagirao i prozvani glavni državni odvjetnik Ivan Turudić.
Oni govore da žale što nismo tražili dodatne informacije od njih. Da su bile potrebne, tražili bi ih. Nisu nam bile potrebne nikakve dodatne informacije. EPPO izražava žaljenje što u našem zakonu postoji odredba da glavni državni odvjetnik odlučuje o tome. To je zakonska odredba. Kada se izmjeni uredba, ako se izmjeni, ako bude netko drugi nadležan, onda će bit nadležan. Konzekvence za postupak nula, nikakve. Prijavljuje se država, ne prijavljuje se DORH ili USKOK.“, javlja Media servis.
Ministar pravosuđa Damir Habijan poručuje:
"Mogu reći samo da je možda pomalo licemjerno ako pogledamo od onoga što znamo od cijelog slučaja iz spisa da je šteta koja je nastala za državni proračun je oko milijun i 400 tisuća eura. U tom slučaju EPPO je bio dužan, i to je jasno komunicirano temeljem načela lojalnosti, obavijestiti USKOK da je nastala šteta za državni proračun.“
Niz kritika na račun vladajućih uputili su oporbeni saborski zastupnici. Mostov Zvonimir Troskot poručio je kako šefica EPPO-a Laura Kovesi očito ne vjeruje hrvatskom sustavu koji bi se trebao boriti protiv korupcije i kriminala.
"Popriličan problem jer nas je Plenković koji je ‘država to sam ja‘, prije svega je našao svoj pandan, a to je Turudić koji se ponaša kao ‘DORH, to sam ja‘. To isto ponašanje je zapravo iskritizirano u tom pismu. Ovo pismo zapravo nas je dovelo u poprilično neugodnu situaciju jer smo sada opet postali tema u europskim kuloarima".
Slučaj je komentirala i nezavisna Marija Selak Raspudić.
"Ljudi su ginuli da bismo imali državu, a danas se nalazimo u situaciji kada svi mole boga da nas preuzme Europsko tužiteljstvo. To pokazuje koliko su duboko trule hrvatske institucije, kada tražimo od drugih, ‘velikih‘, da rješavaju naše poslove. To sigurno nije dobar put koji će nam dugoročno donijeti korist.“
A premijer Andrej Plenković poručio je sa sjednice Vlade:
"Naša privrženost borbi protiv korupcije je stalna, kontinuirana. Želimo da ona bude intenzivna, da daje rezultate. Borbe protiv korupcije ima samo ako ima i slučajeva, pa i onih koji su visoko profilni. Inače se sve svodi na retoriku", rekao je.
Upravo zbog ovog slučaja, SDP će sutra predati potpise za izglasavanje nepovjerenja Plenkoviću u saboru. Dok se čeka reakcija Europske komisije na pismo, recimo kako je europska tužiteljica iz Hrvatske Tamara Laptoš zatražila zaštitu EPPO-a.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.
Pljačke u porastu: Hrvatska ljekarnička komora traži zaštitu
Povezane vijesti
Beroš uputio zahtjev za aktivacijom i istodobnim zamrzavanjem saborskog mandata
- 22 studenoga 2024
- 2 minute