Trideset i tri godine prošle su od najtragičnijeg dana u povijesti Hrvatske i najkrvavije bitke u Domovinskom ratu.
Nakon tri mjeseca krvave opsade i otpora jugočetničkoj sili, 18. studenog 1991. godine pao je Vukovar. Dan je to i kada su pobunjeni Srbi počinili pokolj u Škabrnji.
Bitka za Vukovar počela je 2. svibnja kada su u Borovu Naselju ubijeni hrvatski policajci, no veliki napad JNA počeo je potkraj ljeta 1991. godine. Zauzeti grad u nekoliko dana bio je plan neprijatelja...
No, Vukovarci su pružali snažan otpor. U tri mjeseca ubijeno je više od tri tisuće civila i branitelja, među kojima i 86 djece.
Opsada je trajala tri mjeseca nakon čega su srpske snage ušle u središte grada i u tamošnju bolnicu.
Simbol otpora bili su doktorica Vesna Bosanac i osoblje vukovarske bolnice koji su riskirali svoje živote i zdravlje s jednim ciljem - pomagati žrtvama bez obzira na nacionalnost i vjeru.
Nadljudski otpor i obranu grada agresor je slomio 18. studenog 1991. Pripadnici jugovojske i četničkih postojbi nakon pada Vukovara počeli su s iživljavanjem nad živima i mrtvima, a o strahotama u gradu na Dunavu izvještavao je legendarni novinar Siniša Glavašević.
‘‘Ili će hrvatske vlasti učiniti sve da dođe do trajnog prekida vatre ili će poslati neophodnu i djelotvornu pomoć vojnu, ili će evakuirati civilno stanovništvo. Postoji još jedna mogućnost, to je potpuno i konačno uništenje grada i masakr stanovništva, kao i 250 teških ranjenika‘‘.
Neprijatelj je na grad bacio više od šest i pol milijuna granata.
Najstrašniji zločin dogodio se 20. studenog na Ovčari. Četničke postrojbe ondje su brutalno ubile brojne ranjenike i ostale zarobljenike iz vukovarske bolnice. U srpskim koncentracijskim logorima ubijeno je četiri tisuće branitelja i civila, a od pakla rata pobjeglo je oko 20 000 Vukovaraca, piše Media servis.
18. studeni sinonim je i za pokolj u Škabrnji. Napad na selo počeo je u 7 sati i 30 minuta žestokom topničkom paljbom. Pobunjeni Srbi ubili su 84 Hrvata - 26 branitelja i 58 civila. Nakon napada, Škabrnja je spaljena i minirana. Sljedećeg dana srpske paravojne formacije uz pomoć JNA ušle su u susjedno selo Nadin, gdje su ubile 14 hrvatskih civila.
Za zločine u ova dva grada mnogi optuženici nikad nisu odgovarali, no dugogodišnji zatvor ipak je dosuđen Miletu Mrkšiću i Veselinu Šljivančaninu za Vukovar te Milanu Martiću i Milanu Babiću za Škabrnju.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.
Kolona sjećanja u Škabrnji
Povezane vijesti
Svjetlosna rijeka sjećanja na poginule i nestale u obrani Vukovara
- 18 studenoga 2024
- 1 minuta