Nesposobnost košta više od korupcije - slučaj stadiona u Kranjčevićevoj
- Redakcija
- 16 veljače
- 2 minute

Priča o gradskom stadionu u Kranjčevićevoj sve je bizarnija, pogotovo kad se projekt usporedi s nedavno izgrađenim stadionima, piše gradski zastupnik SDP-a Renato Petek na svom Facebook profilu.
Evo i nastavka objave Peteka:
"U ovom tekstu fokus nisu brljanje i petljanje s dokumentacijom i dozvolama, već uspoređujem cijenu gradnje te kako se donosila odluka o stadionu i komunikaciji s građanima i nogometnim pukom.
Zagreb dobiva stadion s 3.941 euro po sjedalici, a stadion u Pamploni je koštao 988 eura po sjedalici! Oba su stadiona imala polazišnu procjenu vrijednosti gradnje nižu od 20 milijuna eura. U Pamploni, gdje na stadionu El Sadar u klubu Osasuni igra naš Ante Budimir, stadion je kapaciteta 23.576 gledatelja, dok je Kranjča planirana s 11.163 sjedećih mjesta. Zbog krize, eksplozije cijene materijala u covid pandemiji, El Sadar je na kraju je od procijenjenih 20 milijuna eura koštao 23,3 milijuna eura, što je 988 eura po sjedalici. Stadion u Kranjčevićevoj je od 20 milijuna eura (procjena iz 2023. godine) sada procijenjen na 44 milijuna eura, što je 3.941 eura po sjedalici. A tek ćemo vidjeti ponude izvođača i finalnu cijenu po završetku nabave!
Ako u Zagrebu vlast ne krade, onda nas nesposobnost košta i više nego korupcija!
U Pamploni je sjedalica na stadionu skoro četiri puta povoljnija od cijene sjedalice u Zagrebu. Kada usporedim te cijene, pitam se gradimo li mi u Zagrebu stadion gdje će svaka sjedalica imati grijanje, biti obučena u kožu istarskog boškarina i biti ukrašena skupocjenim kristalima? Ili je u pitanju samo nesposobnost / korupcija onih koji projekt vode? Naravno, kod nas je sve po zakonu i javnoj nabavi.
U Španjolskoj oko stadiona demokracija i referendum, u Zagrebu odnos Grada prema građanima, kao feudalac prema kmetu Stadion El Sadar kapaciteta 23.576 gledatelja izgrađen je za cijenu od 23.3. milijuna eura 2021. godine u roku od samo godinu i pol dana unatoč problemima izazvanim pandemijom COVID-19 koja je mjesecima paralizirala svijet. O konceptu gradnje stadiona odlučivali su članovi između više opcija i projekata. Izabrali su gradnju novog stadiona na temeljima i u duhu starog stadiona.
Što se pak komunikacije s građanima u Zagrebu tiče, u odnosu na Pamplonu, kod nas imamo više odnos feudalca i kmeta nego transparentne i otvorene vlasti u demokratskoj državi. Dok su u Pamploni imali više projekata stadiona i više opcija obnove koje su ponuđeni članovima kluba na izbor na referendumu, u Zagrebu je gradska vlast otela mogućnost susjedima parcele kao i građanima Trešnjevke da se u postupku dobivanja dozvole izjasne što misle oko gradnje stadiona bez parkirnih mjesta u skučenom prostoru šireg centra grada.
Stadion El Sadar 2021. godine bio proglašen najboljim na svijetu! Podemos je bio suzdržan!
Stadion je po završetku proglašen najboljim stadionom na svijetu koji je izgrađen ili renoviran 2021. godine. Stadion je moderan i funkcionalan, a izgradio ga je klub svojim novcem. Članovi političke majke stranke Možemo!, stranke Podemos, u regionalnom parlamentu su oko projekta stadiona bili suzdržani! Očito im je sustav odlučivanja bio previše demokratičan i transparentan.
I mi u Zagrebu želimo nove stadione, terene, dvorane i investicije u sportske objekte, ali po normalnim i razumnim cijenama! Želimo da realizacije gradskih projekata kad se ne krade građane košta manje, nego kad se krade", napisao je u svom statusu Renato Petek.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.
Ključne riječi:
Podijelite
Završeno SP u skijanju: Za kraj pobijedio Meillard u slalomu
Povezane vijesti
VIDEO Je li moguće? Uskoro kreću radovi na novom stadionu u Zagrebu
- 29 studenoga 2024
- 1 minuta