Nakon poraza od Engleske na otvaranju Svjetskog prvenstva u Dallasu, Vatreni su se vratili u svoju bazu u Alexandriji gdje je Izbornik Zlatko Dalić održao konferenciju za novinare. Podsjećamo, Englezi su svladali naše reprezentativce rezultatom 4-2. Na cijelu utakmicu osvrnuo se izbornik Dalić
"Izgubili smo od boljeg protivnika, koji je bio od nas brži, bolji, agresivniji, bolje je stajao na terenu, ali nećemo prestati vjerovati u ono što radimo, nećemo sumnjati. Znali smo da nas čekaju dvije odlučujuće utakmice, Gana i Panama, i sad sve što moramo je zaboraviti ovo što je bilo i okrenuti se Panami".
Najveći problem definitivno je bio branjenje prekida, bilo da se govori o slobodnom udarcu i udarcu iz kuta.
„Ja se ne sjećam da smo ikad imali višu postavu, odnosno toliko visokih igrača u ekipi, a isto tako se ne sjećam da smo u mom mandatu ikad ovako loše branili prekide. Oni su nas dotukli. Prvo poluvrijeme nam nisu napravili ništa puno u igri osim nekoliko situacija po našoj lijevoj strani gdje su slali duge lopte na Maduekea. Sve ostalo je došlo iz prekida. Od osam kornera imali su šest šansi sto postotnih.“
Prema riječima izbornika ovo nije problem formacije s tri obrambena igraća, već lošeg fokusa prilikom samih prekida.
„Nije problem u sustavu, problem je u koncentraciji. Ne brani se gol sustavom, brani se kvalitetom, brani se pojedincima, brani se karakterom. Kako ga je Kane obranio protiv Gvardiola. Bacio se i spasio gol životom. Tako se brani korner. Ne mogu govoriti da je sustav nečemu kriv.“
Ipak, izbornik je najavio promjenu sustava za iduće dvije utakmice grupne faze.
„Sve ono što sam ja napravio kao trener, što je Hrvatska napravila u mojoj povijesti je bilo s ovim sustavom o kojem govorimo 4-3-3, 4-2-3-1. Tako ćemo i u ove dvije utakmice igrati i to će biti naše opredjeljenje.“
Hrvatska će 24. lipnja u Torontu igrati drugu utakmicu protiv Paname, dok će tri dana kasnije u Philadelphiji zaključiti grupnu fazu protiv Gane.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.


