Bio je glazbena legenda, reggae ikona s Jamajke, a umro je vrlo mlad
- Redakcija
- 11 svibnja
- 2 minute

Na današnji je dan (11. svibnja 1981. godine) prestalo kucati srce pjevača Boba Marleya. Rođen je kao Robert Nesta Marley, 6. veljače 1945. na Jamajci, a osim što je pjevao uspješno je skladao i svirao gitaru. Smatra se jednim od pionira i najutjecajnijih figura u reggae glazbi. Zaslužan je za donošenje reggaea, kao i s njim povezanih rastafarijanskih vjerovanja i poruka socijalne pravde, mira i pan-afrikanizma,
Njegovi su roditelji bili Cedelle Booker i Norvala Marley. Odrastao je u ruralnoj Jamajci i kasnije se preselio u siromašnu četvrt Kingstona gdje je bio izložen mješavini glazbenih utjecaja uključujući ska, rocksteady i američki R&B. Osnovao je grupu "The Wailers" 1963. s Peterom Toshom i Bunny Wailerom, a postali su poznati po hitovima kao što su "Simmer Down" i "One Love", a njihova se glazba razvila kako bi uključila rastafarijanske teme i složenije ritmove. Nakon što su se originalni Wailersi raspali 1974., Marley je nastavio kao frontmen grupe "Bob Marley and the Wailers", postigavši međunarodnu slavu s albumima kao što su "Catch a Fire", "Burnin'", "Natty Dread", "Rastaman Vibration" i "Exodus".
Bio je poznat po svojim snažnim tekstovima koji govore o siromaštvu, ugnjetavanju i ljudskim pravima, te po zagovaranju društvenih promjena, pan-afrikanizmu i legalizaciji kanabisa. Preživio je pokušaj atentata 1976., nakon čega je u Londonu snimio hvaljeni album "Exodus".
Igrao je ključnu ulogu u politici Jamajke, koristeći svoj utjecaj za promicanje mira tijekom vremena političkog nasilja.
Preminuo je od raka kože u dobi od 36 godina u Miamiju na Floridi 1981. godine. Bolest je započela kao tamna lezija ispod nokta desnog nožnog palca 1977. godine, za koju je Marley isprva vjerovao da je bila nogometna ozljeda. Nakon biopsije, liječnici su dijagnosticirali melanom i preporučili amputaciju nožnog prsta, ali Marley se odlučio za manje radikalan zahvat, uklanjajući samo nokat i nešto tkiva.
Tijekom sljedećih nekoliko godina, Marley je nastavio s turnejama i snimao glazbu bez daljnjeg agresivnog liječenja. Do 1980. rak se proširio na njegov mozak, pluća i druge organe. Unatoč traženju alternativnih terapija u Njemačkoj, njegovo stanje se pogoršavalo.
U svojim posljednjim danima, Marley se pokušao vratiti na Jamajku, ali mu se zdravlje pogoršalo tijekom leta, što je dovelo do hitnog slijetanja u Miamiju na Floridi. Umro je u bolnici Cedars of Lebanon (sada Sveučilišna bolnica u Miamiju).
Navodno su posljednje riječi Boba Marleya uključivale dvije dirljive poruke njegovoj obitelji. Završne riječi svom sinu Ziggyju bile su:
"Na putu prema gore, uzmi me gore. Na putu prema dolje, nemoj me iznevjeriti."
Dodatno, svom sinu Stephenu, Marley je rekao:
"Novac ne može kupiti život."
Posthumno je Bob Marley primljen u Rock and Roll Hall of Fame i prepoznat kao globalna kulturna ikona.
Marley ostaje najpriznatiji reggae umjetnik u svijetu i simbol jamajčanske glazbe, kulture i identiteta. Njegovo nasljeđe ostaje kroz njegovu glazbu, koja nastavlja nadahnjivati pokrete za mir i pravdu diljem svijeta.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.