Izložba "Zlatno doba nalivpera u rukopisima Nacionalne i sveučilišne knjižnice" (NSK), na kojoj su, uz ostalo, izloženi rukom pisani dnevnički zapisi Miroslava Krleže, pjesme Antuna Gustava Matoša, Tina Ujevića i dramski tekst Antuna Branka Šimića, otvorena je u utorak u predvorju NSK.
Voditeljica Zbirke rukopisa i starih knjiga Irena Galić-Bešker istaknula je kako NSK u Zagrebu čuva dragocjene rukopise pisane nalivperom koji svjedoče o pismenosti i kulturnome razvoju u dugom povijesnom razdoblju.
Naglasila je kako se među ovim rukopisima nalaze djela istaknutih hrvatskih književnika, znanstvenika, umjetnika i skladatelja. Dodala je kako su autori izložbe ciljano željeli upozoriti na umijeće pisanja nalivperom na prijelazu 19. u 20. stoljeće prije nego što je pisaći stroj zamijenio i potisnuo nalivpero.
Izabravši rukopise i glazbene partiture autori su, istaknula je, upozorili na rukopisnu građu iz prethodna dva stoljeća.
Galić-Bešker smatra kako izložba potiče da se potraži skrivena ljepota u primjercima rukopisa ispisanim nalivperom u 19. i 20. stoljeću.
Tehnika pisanja nalivperom omogućivala je autorima da izraze svoju kreativnost i intelektualnu dubinu na način koji je bio autentičan i neponovljiv, rekla je Galić-Bešker i dodala kako svaki rukopis sa svojim jedinstvenim obilježjima predstavlja zrcalo vremena i pruža uvid u kulturni i društveni kontekst u kojem je nastao.
Ocijenila je i kako je nezaobilazni dio izložbe poglavlje o zagrebačkom izumitelju Slavoljubu Penkali. Penkala nije izumio samo eponim za vrstu mehaničke olovke nego je izumio i nekoliko vrsta nalivpera, dodala je.
Naglasila je i kako Penkalinu tradiciju danas nastavlja riječka tvrtka Torpedo GB, čiji su proizvodi također predstavljeni na izložbi.
Autori izložbe su Ivana Kapec, Iva Perinić i Tatjana Mihalić, a pomagali su im stručni suradnici Ante Livajić i Stevo Leskarac.
Na izložbi se, uz ino, mogu pogledati rukom pisani dnevnički zapisi Miroslava Krleže, pjesme Antuna Gustava Matoša, Tina Ujevića, dramski tekst Antuna Branka Šimića, rukopisi znanstvenice Zore Voneš, pisma Alberta Einsteina i Ivana Meštrovića, rukopis opere Ero s onoga svijeta pisan nalivperom kao i glazbene partiture Ivane Lang, Ivana Brkanovića, Frana Lhotke i Šimuna Matišića.
Izložba prikazuje i povijest nalivpera pa su na njoj izložena i nalivpera iz tvornice Penkala-Edmund Moster & Co.
Izložba je otvorena do 15. prosinca.
Povezane vijesti
Otvorena izložba "Raspela" Kažimira Hrastea u đakovačkoj katedrali
- 28 studenoga 2024
- 2 minute