KODEX.hr

KODEX.hr

Otvorena izložba "U zagrljaju gluhosljepoće" u Muzeju grada Zagreba

Foto: HINA/ Daniel KASAP

U zagrljaju gluhosljepoće" naziv je multimedijalne izložbe koja je u otvorena u Muzeju grada Zagreba, povodom 30 godina rada Saveza gluhoslijepih osoba "Dodir", organizacije koja radi na inkluziji osoba s tim invaliditetom u društveni i kulturni život.

Izložba predstavlja povijest i rezultate rada Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba "Dodir", nevladine i neprofitne organizacije koja promiče borbu protiv socijalne deprivacije gluhoslijepih osoba u posljednjih 30 godina. Savez informira javnost o tom dvostrukom senzoričkom oštećenju sluha i vida, kako bi uklonili predrasude i krive ideje o tome kako se valja odnositi prema gluhoslijepim osobama, s ciljem uključivanja takvih osoba u javni život, te im nastoji učiniti kulturne sadržaje pristupačnima.

Kulturna baština pripada svima, i mora biti svima dostupna, kazala je na otvaranju ravnateljica MGZ-a Aleksandra Berberih Slana.

Zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba Luka Korlaet naglasio je da se Grad intenzivno bavi projektom Pristupačni Zagreb, kojim se nastoji postići Zagreb uključiv za sve, koji ne radi razliku između osoba s invaliditetom i onih koji ga nemaju. "Mislimo da svatko zaslužuje jednaku priliku ući u sve hrvatske ustanove i dobiti najbitnije informacije kao i obići izložbu", kazao je.

Kako je posebno važno senzibilizirati kulturne institucije da prilagođavaju svoje programe osobama s invaliditetom slaže se i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek. Ističe kako je Minsitarstvo pokrenulo javni poziv za prilagodbu kulturnih sadržaja osobama s invaliditetom. "Kroz inkluziju sadržaj koji institucije pružaju dobit će svoj puni smisao. Pružajući ruku osobama s invaliditetom čine svoje institucije jačima", rekla je ministrica, a prenosi Hina.

Izložba donosi i popis najčešćih krivih pretpostavki, kao što je ona da gluhe, slijepe ili gluhoslijepe osobe imaju "nadljudska" druga osjetila, te da ne mogu koristiti telefon ili da komuniciraju isključivo dodirom, u svrhu senzibiliziranja javnosti za ovo stanje. U dijagnozu gluhosljepoće ulaze i nagluhost i slabovidnost te progresivne deterioracije tih osjetila, ističe jedna od dviju autorica koncepcije izložbe Nives Zemba, glasnogovornica "Dodira", koja je izložbu osmislila zajedno s Aleksandrom Bugar iz MGZ-a. 

Savez "Dodir" i MGZ prvu su suradnju ostvarili 2000. godine, kada je u Muzeju otvorena izložba "Optimizam", na kojoj su bili izloženi radovi gluhoslijepih, istaknula je predsjednica "Dodira" Sanja Tarczay na otvorenju.

"Nitko ne može bolje ispričati priču o gluhosljepoći od Muzeja grada Zagreba", ustvrdila je.

Rad Saveza "Dodir" rezultirao je priznavanjem gluhosljepoće kao jedinstvenog oštećenja 2014. godine Uredbom o metodologiji vještačenja, dok je 2015. godine usvojen i Zakon o hrvatskom znakovnom jeziku i ostalim sustavima komunikacije gluhih, nagluhih i gluhoslijepih osoba u Republici Hrvatskoj, ističe se u priopćenju Saveza.

Izložba, koja je ostvarena u suradnji Muzeja grada Zagreba, Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba "Dodir" te Nastavnoga zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" ostat će otvorena do 24. studenoga.

Cjelogodišnje obilježavanje 30. godišnjice Saveza "Dodir" pod visokim je pokroviteljstvom Ureda predsjednika RH, Vlade RH i Grada Zagreba.

Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.