Međunarodna konferencija "Svjetska baština - planiranje i upravljanje" otvorena je u dubrovačkim Lazaretima, a hrvatski i svjetski stručnjaci raspravljaju o značaju i novim metodologijama prostornog planiranja u okolini svjetske baštine.
Državna tajnica Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Dunja Magaš izjavila je kako je zaštita prirodne i kulturne baštine naglašena u svim razinama prostornih planova.
"Već više od deset godina razvijamo informacijski sustav prostornog uređenja. Jedan od modula je i eRežimi, sa svim digitalnim podlogama o postojećoj i planiranoj infrastrukturi. Jedna od tih podloga su i digitalne konzervatorske podloge, koju izrađujemo u suradnji s Ministarstvom kulture i medija. One će biti podloga prostornim planerima za izradu planova nove generacije, ali i provedbi, za izdavanje akata koji prethode gradnji”, rekla je Magaš.
Ravnatelj Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture i medija Tomislav Petrinec istaknuo je kako skup doprinosi raspravi o pitanjima upravljanja prostorom. "U donošenju je zakon o zaštiti kulturnih dobara, priprema se zakon o prostornom planiranju. Zato je ova konferencija dobrodošla, kako bismo stavove o toj bitnoj temi što bolje uskladili”, rekao je Petrinec.
Ravnateljica županijskog Zavoda za prostorno planiranje Marina Oreb istaknula je kako prostorni planovi nisu usklađeni sa zaštitom kulturne baštine. "Potrebno je uskladiti zakon o zaštiti kulturnih dobara i zakon o prostornom planiranju. Prostornim planom se trebaju zaštititi i ona ostala baština, koja nije zakonom zaštićena. Postoje smjernice za povijesni i urbani krajolik, kojima se štiti i okolina koja grli i štiti baštinu", izjavila je Oreb.
Ravnateljica Zavoda za obnovu Dubrovnika Mihaela Skurić podsjetila je kako je Dubrovnik predvodnik u izradi Plana upravljanja.
"To podrazumijeva puno više aktivnosti, osim obnove i očuvanja. Drago nam je da nas za savjet pitaju i drugi gradovi koji su krenuli u taj postupak. Nadamo se da ćemo i sa provedbom plana pokazati kako bi svaki grad trebao na sveobuhvatan način pristupiti zaštiti baštine, bez obzira je li ju UNESCO prepoznao ili ima nacionalnu zaštitu”, rekla je Skurić.
Konferenciju je organiziralo Društvo prijatelja dubrovačke starine u suradnji sa Zavodom za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije, a predsjednik Društva Vedran Kosović poručio je kako je potrebno otvarati teme koje izazivaju zabrinutost.
"Promjenama zakonske regulative od pojedinačne zaštite kulturne baštine okrećemo se sustavnim rješenjima. Veći je naglasak na izradi prostornih planova. Problem je u nedostatku prakse i smjernica. Kvalitetnim podlogama trebamo osigurati cjelovitu zaštitu", izjavio je Kosović.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.