KODEX.hr

KODEX.hr

Shell i Equinor objedinjuju vađenje nafte i plina u Sjevernom moru

Foto: Pixabay

Norveški energetski div Equinor i britanska multinacionalna tvrtka Shell objavili su da će uspostaviti zajedničku tvrtku koja će objediniti njihove aktivnosti na vađenju nafte i plina u Sjevernom moru.

Sjedište nove tvrtke s 1300 zaposlenika bit će u škotskom Aberdeenu, a bit će najveći proizvođač nafte i plina u Sjevernom moru. Očekuje se da će iduće godine proizvoditi više od 140.000 barela ekvivalenta nafte dnevno.

Tvrtka će biti u zajedničkom ravnopravnom vlasništvu Shella i Equinora.

Transakciju još moraju odobriti regulatori, a očekuje se da će biti zaključena do kraja 2025. godine.

Sporazum neće dovesti do gubitka radnih mjesta, kazali su iz Shella, dodajući kako bi se time mogao "produljiti" vijek poslova u segmentu nafte i plina u Velikoj Britaniji.

Equinor zapošljava oko 300 radnika na naftnim i plinskim poslovima u Velikoj Britaniji, a Shell otprilike tisuću.

Direktorica Shellovog integriranog plinskog i proizvodnog poslovanja Zoe Yujnovich rekla je da će u novu tvrtku prijeći svi radnici koji su većinu radnog vremena bili angažirani na Shellovim i Equinorovim postrojenjima u Sjevernom moru, kao što su naftne platforme.

Gledano sa stajališta zaposlenika, mislim da to za njih potencijalno znači širi izbor poslova, ali i kontinuitet rada u novoj tvrtki, dodala je Yujnovich.

Britanska naftna i plinska proizvodnja slabi već nekoliko desetljeća jer se nalazišta polako iscrpljuju. Tvrtke poput Shella preusmjerile su stoga fokus na atraktivnija polja u drugim dijelovima svijeta.

Shellovo proizvodno poslovanje u Velikoj Britaniji trenutno ima žestoku konkurenciju u potrazi za financijama, a nova tvrtka moći će pribaviti novac izdanjem duga i neće se morati opetovano natjecati za investicijske dolare s drugim energetskim središtima, rekla je Yujnovich.

Objedinjenje britanskog poslovanja Equinora i Shella sačuvat će po njezinim riječima britansku proizvodnju nafte i plina u idućim desetljećima i osigurati pokrivanje britanske potražnje za energijom.

Napomenula je ipak da Sjeverno more više nije plodan bazen kao što je nekad bio.

“Nakon desetljeća proizvodnje, naravno da je nafte i plina manje, a zrelost bazena podrazumijeva da je crpljenje preostalih (rezervi) neminovno veći izazov. Da bi proizvodnja u Sjevernom moru mogla i dalje konkurirati drugim globalnim energetskim središtima, imperativ je da se kontinuirano prilagođavamo promjenama i da to činimo proaktivno", zaključila je.

Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.