
Na azijskim burzama u srijedu oprezno se trguje, a cijena zlata kreće se nadomak rekordne razine, jer investitore brinu nagle promjene geopolitičkog okruženja, a za nove smjernice čekaju i odluke Feda kasnije tijekom dana.
Geopolitičke napetosti eskalirale su nakon što su je Izrael pokrenuto zračne napade u Gazi, ubivši više od 400 ljudi u utorak, čime je prekinuto gotovo dva mjeseca relativnog mira od početka primirja.
Nelagodi investitora doprinio je i ruski predsjednik Vladimir Putin, koji je nakon razgovora s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom pristao privremeno zaustaviti napade na ukrajinska energetska postrojenja, ali nije pristao na puni 30-dnevni prekid vatre.
"Iako su rusko-ukrajinski pregovori o prekidu vatre u tijeku, većina smatra da nismo ništa bliže nekakvom istinski opipljivom i trajnom sporazumu", istaknuo je Chris Weston, voditelj istraživanja u Pepperstoneu.
To sve čini raspoloženje investitora vrlo nestabilnim, a njihove poreze na tržištima opreznim i prigušenim.
U takvim uvjetima MSCI indeks indeks azijsko-pacifičkih dionica izvan Japana u srijedu je oslabio 0,11 posto. Pritom je jedino tokijski Nikkei bio u plusu i to za 0,22 posto, dok su svi ostali najvažniji azijski indeksi bili u minusu.
U očekivanju signala iz Feda
Na deviznim tržištima, dolarov indeks, koji mjeri izvedbu američke prema najvažnijih šest svjetskih valuta, blago je ojačao, za 0,1 posto, na 103,39 bodova, nakon što je u utorak dotaknuo najnižu razinu u pet mjeseci od 103,19 bodova.
Od početka ožujka tečaj dolara pao je gotovo 4 posto pod pritiskom Trumpovih carinskih poteza i jačanja straha od recesije u najvećem svjetskom gospodarstvu. Odluka Fed-a o politici kasnije tijekom dana bit će ključna za ulagače koji žele znati što središnja banka misli o Trumpovoj politici i njezinom utjecaju na američko gospodarstvo te kako bi se to odrazilo na izglede za kamatne stope.
Očekuje se da će Fed zadržati stope na postojećoj razini, a tržišni sudionici računaju do kraja godine na smanjenje kamatnih stopa u SAD-u za gotovo 60 baznih bodova.
Tečaj eura jutros se kreće oko 1,0934 dolara, što je nadomak jučerašnje najviše razine u zadnjih pet mjeseci od 1,0955 dolara. Investitori kupuju europsku valutu optimistični u vezi odluke njemačkog parlamenta da ukloni granicu za zaduživanje i oformi fond za ulaganje u infrastrukturu vrijedan 500 milijardi eura, smatrajući da će to potaknuti gospodarski tast u toj zemlji.
"To je povijesna promjena fiskalnog režima, vjerojatno najveća od ponovnog ujedinjenja Njemačke. Ipak, kao i kod ponovnog ujedinjenja, fiskalna ekspanzija ne jamči uspjeh: nova vlada morat će provesti strukturne reforme kako bi taj fiskalni paket pretvorila u održivi rast", istaknuo je Robin Winkler, glavni njemački ekonomist u Deutsche Bank Researchu.
Tečaj jena, pak, oslabio je 0,45 posto prema dolaru, na 149,72 jena, nakon što Bank of Japan (BOJ), kao što se i očekivalo, nije mijenjala kamatne stope. BOJ je, naime, u srijedu zadržao kratkoročnu ciljnu kamatnu stopu na 0,5 posto, naglašavajući kako želi više vremena za procjenu kako rastući globalni ekonomski rizici od viših carina u SAD-u mogu utjecati na krhki oporavak Japana.
Na naftnim tržištima, cijena barela Brenta oslabila je 0,24 posto, na 70,39 dolara, a WTI-ja na američkom tržištu za 0,2 posto, na 66,75 dolara,
Cijena zlata, pak, iznosi 3.029 dolara za uncu, nadomak povijesnog rekorda, budući da geopolitičke tenzije potiču ulagače da ulažu kapital u sigurna utočišta.
Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.