KODEX.hr

KODEX.hr

Cijena kave skočila je na najveću rekordnu razinu

Foto: Pixabay

Ljubitelji kave uskoro bi mogli vidjeti kako njihovo jutarnje omiljeno piće postaje skuplje, budući da je cijena kave na međunarodnim robnim tržištima dosegnula najveću zabilježenu razinu.

U utorak je cijena zrna arabice, koja čini većinu globalne proizvodnje, premašila 3.44 dolara po funti (0.45 kg), nakon što je ove godine skočila više od 80%, dok je kava sorte robusta poskupjela više od 60 posto, prenosi BBC.

Posljednji rekord za kavu postavljen je 1977. godine nakon što su neobične snježne padaline uništile plantaže u Brazilu.

Rast cijena zrna kave dolazi u trenutku nakon što su dva najveća svjetska proizvođača, Brazil i Vijetnam, pogođeni lošim vremenskim uvjetima.

Dok su posljednjih godina velike pržionice kave uspjele apsorbirati skokove cijena kako bi zadovoljile kupce i zadržale tržišni udio, čini se da će se to promijeniti.

Dio stručnjaka smatra kako su gotovo svi brendovi na prekretnici, a mnogi od njih razmišljaju o povećanju cijena u supermarketima u prvom kvartalu 2025.

Neke velike pržionice u Europi već su planirale povećanje cijene od 10% za kraj prosinca ili početak siječnja prije ovog nedavnog poteza. Sada očekujem da će možda biti daljnjih krugova povećanja," rekao je europski trgovac kavom.

JDE Peeta, jedna od najvećih svjetskih kompanija za proizvodnju kave, podići će cijene proizvoda od kave u Brazilu u prosjeku za 30% iduće godine, Reutersu su rekla dva trgovca citirajući dokumente poslane svojim klijentima. JDE Peet's, proizvođač marki kave Jacobs, L'Or, Tassimo i Douwe Egberts, nije bio dostupan za komentar.

Agencija ističe da će još jedna velika brazilska pržionica 3 Coracoes povisiti cijene za 11% u siječnju nakon što ih je podigla za 10% u prosincu, dok je Melitta, također veliki igrač u Brazilu, poskupila za 25% ovaj mjesec nakon 'nedavnog' povećanja od 12%, dokumenti su poslani klijentima.

Nisu samo brazilske plantaže kave, koje uglavnom proizvode zrna arabice, pogođene lošim vremenskim uvjetima. Zalihe robuste također će se smanjiti nakon što su se plantaže u Vijetnamu, najvećem proizvođaču te sorte, također suočile sa sušom i obilnim padalinama.

Kava je druga najtrgovanija roba u svijetu po količini, nakon sirove nafte, a njezina popularnost raste. Na primjer, potrošnja u Kini se više nego udvostručila u posljednjem desetljeću.

"Potražnja za tom robom ostaje visoka, dok su zalihe koje drže proizvođači i pržionice na niskim razinama," rekla je Fernanda Okada, analitičarka cijena kave u S&P Global Commodity Insights.

"Očekuje se da će uzlazni trend cijena kave trajati neko vrijeme," dodala je.

Ako imate priču javite se na urednik@kodex.hr.